uvod-motto.gif (11825 bytes)

mojej stránky výskyt, pre ľudí mne blízkych

33. vydanie • III. ročník • 23. máj 2001

© martin tužinský 1999-2001 • posledná aktualizácia: 24.06.2001

OJOJÓJ, STALA SA VEC NEMILÁ! A to taká, že sa mi doma úspešne samozlikvidoval počítač a tým pádom som nestihol to tu pomeniť, čiže zaktualizovať. „Odišla“ mi CD-rómka aj s rómom, vyprdli ventilátory a aj pazvuk ťažkého disku sa začína nápadne podobať na ladné tóny ľahkého guľometu. A aby moja radosť bola dokonalá, tak mi v desaťminútových periódach veselo a bezstarostne zletí celý operačný systém a všetko čo nebolo sejvnuté, klepem odznova až po ďalší neplánovaný reštart. Keďže i v zdanlive funkčnom stave má môj počítač rýchlosť rovnajúcu sa českému dabingu Eurosportu, mal by každý pochopiť, že som sa radšej na celú kompletnú víkendovú aktualizáciu tejto stránky, radšej vyprdol a strávil čas užitočnejšie. Takže, kým nevykonám čosi pozitívne s funkčnosťou môjho „pí-sí“ Mendočína tristo, budem sa tu na Vás usmievať v dávnojarnej pohode tridsiatehotretieho vydania. PS: A že prečo tie čerešne? Nuž, je to letná plodina a my máme už tri dni leto. Btw: a ešte som sa ich práve dnes dostatočne obžral... Ozaj, neviete, kedy bude leto aj v rámci počasia?
M alias H - 24.06.2001

Pekne vítam, Slováci! 
Poznáte pocit totálnej bezmocnosti? Áno, ten pocit, keď spozorujete, že niečo nie je v poriadku, ale nemáte šancu zasiahnuť a urobiť s tým niečo pozitívne. Tú bezmocnosť, ktorá v poslednej dobe tak tvrdo a priamo zasahuje každého z nás. Vtedy, keď vidíte, že policajt nekompromisne pokutuje nezodpovedného cyklistu, ktorý si chcel skrátiť svoju púť cez pešiu zónu a na druhej strane benevolentne prehliadne drzého, ale veľmi vplyvného šoféra „bé-em-vé“ (samozvaného nadčloveka), ktorý v jeho bezprostrednej blízkosti bezočivo a vedome zignoruje prechod pre chodcov, kde skoro zrámuje prechádzajúceho občana tohto štátu a platiteľa daní, z ktorých žije aj on, zodpovedný a nepodplatiteľný policajt. Pocit bezmocnosti sa nás zmocní aj pri situácii, kedy nám príde varovanie za neuhradenú platbu káblovej televízii, s reálnou perspektívou súdneho konania a hneď na to vďaka jej káblovému rozvodu vidíte v televíznom spravodajstve, že niekoľkomiliónová krádež, za ktorú je zodpovedný člen vlády, sa vyrieši iba formou jeho rezignácie, ktorú dokonca musí niekto následne odhlasovať. Podotýkam, že bez následných postihov. Ona - imunita je sakra dobrá vec. Má len jednu malú chybičku - je len pre vyvolených...
Poviete si: „Na Slovensku je to tak“. V poriadku - krásny, populárny a najmä úžasne alibistický pohľad na tento náš divotvorný svet. Priznám sa, i ja som jeden z Vás. Nespokojný, ale krotký. Občan, ktorý si síce pofrfle a ponadáva s kamarátmi nad pivom, ale po opustení tohto zdanlivo koaličného prostredia (samozvaného tieňového kabinetu), znovu zasadí hlavu medzi plecia, sklopí uši a pokorne čaká na nové údery od súčasných mocných. Sme jednoducho tak vyšľachtení, mnohé stáročie pod jarmom moci na pleciach našich predkov zanechali svoje stopy... Áno, viem, už po niekoľkýkrát sa tu opakujem, bez najmenšieho nápadu o riešenie danej situácie. Ale to je tá moja, súkromná bezmocnosť. Sedím pred televízorom a nadávam. Odušu! Na malého cigáňa, ktorý sľuboval dvojnásobné platy a desaťtisícový bytový prírastok ročne. Na večne sa bezdvôvodne usmievajúceho mongoloidného „lídra“ jednej demokratickej čerešničkovej ľavice. Hreším nad samoľúbou ministerkou financií, ktorú má snáď momentálne rada len ona sama. Kľajem nad faktom, že hlavné rokovania neprebiehajú vo vyšperkovanej snemovni Národnej Rady, ale v jej neskutočne lacnom bufete. Zlostím sa nad zdanlivým nepriateľstvom koaličných a opozičných zmrdov, ktorí po svojich dramatických hereckých výkonoch vo vzájomných potýčkach, odchádzajú bezočivo ruka v ruke smerom k svetlejšej budúcnosti ich rodín a famílií srdcu im blízkym...
Nadávam. Iba nadávam... Jediné, čo dokážem, je priznať si svoju revolučnú impotenciu v tomto perexe a napísať pár bezvýznamných vyhrážok v spodnej časti tejto stránky. Som ale naozaj tak bezmocný, ako si to namýšľam? Nedokážem skutočne vykonať niečo, čím by som to aspoň trochu zmenil? Tak načo sa tu teda bijem hrdinsky do svojej chlpatej hrude, keď realizácia mojich túžob zostane naďalej mojou platonickou revolúciou?!... Preto sa pýtam, nenájde sa v tomto krutom svete, plnom neprávosti a už spomínanej bezmocnosti, nejaký novodobý Jánošík, ktorého by budúce generácie skutočne slobodného Slovenského štátu, ospevovali vo svojom dejepise ako vykupiteľa národa spod Kriváňa, ktorý na jeho podnet povstal a vyhnal z tohto štátu všetkých darmožráčov, zlodejov a okupantov, ktorí sa tu rozmohli ako potkany v pouličnej kanalizácii?!... Alebo sa spoľahnem na to, že to „Niekto“ urobí za nás, tak, ako som to parafrázoval v jednej mojej dávnejšej básni?:
A preto, nech páni Vás, jedna pravda drví: prví budú poslední a poslední prví!“

Post Scriptum - Chcem sa dodatočne ospravedlniť všetkým Slovákom, ktorí sedia na kompetentných miestach a skutočne to myslia s obrodou tohto štátu dobre a úprimne! 

POZN.: Všetky rubriky sú „apgrejdované“ nezávisle na oficiálnych vydaniach mojej web-prezentácie, pričom vo všetkých je vyjadrený môj subjektívny názor na udalosti, ktoré sa v mojom okolí udiali, dejú, alebo budú diať, a ktoré sa nemusia zakladať na skutočnej pravde. Za všetko uvedené na doméne www.hemendex.sk nesiem zodpovednosť teda len v rámci tejto samotnej stránky. 
P.S.: AK BY SOM NEBOL TU, TAK SOM
TU!

Voľajaké tie novinke na tejto stránke

Takmer všetko by tu malo byť prekopané od piky, respektíve sa prerába priebežne. Ako som už spomínal, nefunkčnosť FTP prístupu k serveru, kde som bol doteraz umiestnený, mala za následok totálny výpadok mojich priebežných aktualizácií, i preto je tu nových vecí poskromne... Ale kto hľadá, novinky tu isto nájde. Protekčne by som však spomenul reportáž z jedného futbalového turnaja a už značne rozsiahly ARCHÍV.
A dnes, 23. mája, som pridal i niekoľko jinglov (niektoré už uvedené) v rubrike jingle. (i keď niektoré hyperlinky ešte nemusia 100%-ne fungovať - dosť som sa s tým ponáhľal :-)
19. jún - pridané nové fotky z roboty a reportáže zo zápasov Investexu.

Pripravujem...

Do zabudnutých rubrík nové príspevky, do osobného profilu nové fotky, priebežne nanovo dohrávam na internet jingle rádií (dosť kapacitne náročné), spomeniem pokus o zorganizovanie letnej cyklotúry po Slovensku... a čo ja viem ešte, jednoducho čo ma napadne a to, na čo si nájdem aspoň kúsok času... 

Ďakujem...

Poďakovanie, ktoré uverejnil regionálny týždenník Nový Vpred ŽURNÁLposádke Rýchlej zdravotnej pomoci, ktorí ma dali ako-tak dokopy, keď som mal koncom apríla horúčky prevyšujúce štyridsať stupňov a sám som už neveril... taktiež doktorom na pohotovosti, ktorí veľmi ochotne zreparovali natrhnutú šľachu na mojom prste... a kolegom, ktorí moju veľmi ochotne zaskočili v rámci mojej neprítomnosti v práci. A ďakujem i Martine, ktorá hrdinský trpí výstrelky mojej divotvornej a nepochopiteľnej povahy... Díki!

Realita vo veršoch

Sedel som si s kamarátom,
pri pive raz po zápase.
Nadchýňal sa vôňou jari,
v chuti piva, v jeho kráse.

Obaja sme preberali,
politiku, futbal, ženy,
keď tu zrazu Peter vraví,
odkaz svetu v tomto znení:

„Tento štát je rozkradnutý,
najbližšie sa ale stane,
keď nebude tu čo zobrať,
ukradneme požičané!“

Vravím: „Čo si ako blbý,
ak sa kradlo, tak je beda.
Na dlh nám už, milý Peter,
na svete nik dnes nič nedá!“

Po pive sme šli už domov,
na večeru sa ísť dláviť,
po nej dobre padne šlofík,
a k šlofíku čerstvé správy.

Po večeri som však dostal
na koláči horkú plnku. 
Správa prvá totiž bola 
o krádeži prachov z vonku.

Hajzel dáky, nech mu beda,
ukradol to, čo nám dali,
jak pôžičku zo západu.
Hamžíka LEN odvolali!

Už sú prachy už sú v riti,
nenechal tu ani triesku.
Kamarát mal znova pravdu,
veď žijeme na Slovensku!

Stránky, ktoré zaujali

Schválne som vybral dve konkurenčné domény, ktoré informujú o všetkom, čo súvisí s mestskou dopravou na Slovensku. Obe sú originálne, svojím obsahom odlišné, ale obe sa zhodnú v obrovskom počte informácií, ktoré poskytujú. Nájdete tu históriu mestskej dopravy v mnohých slovenských mestách, bývalé i súčasné grafikony spojov, neskonale, ale skutočne neskonale veľa fotiek vozidiel všetkých druhov, diskusné fóra, súčasné, bývalé a dokonca i plánované trasy liniek, aktuálne zmeny v MHD a nekonečne veľa zaujímavostí ohľadom všetkého, čo sa v meste hýbe a má svoj cestovný poriadok. MHD je môj dávny (a v súčasnej dobe znovuzrodený) koníček, práve preto to tu spomínam. Ale i nezasvätení majú čo obzerať, kliknite a ľutovať určite nebudete. A to nielen tí, ktorí súčasne pôsobíte v mestách, ktorých mestská doprava sa na stránkach uvádza.

www.mestskadoprava.sk    •    www.imhd.sk 

Aby sme sa rozumeli

www.hemendex.sk je osobná stránka čisto o mne a pre ľudí, čo ma poznajú, alebo poznať chcú. Ak teda hľadáš rozptýlenie iného charakteru, skús sa poobzerať inde. Internet je nekonečný... Ostatných vrelo vítam!

 
Vyhlásenie (07.01.2001)

Toto tu už opakujem po štvrtýkrát, ale z dôvodu, že je to stále aktuálne, zaradil som to i do tohto, 32. vydania:
To, čo si v poslednej dobe dovoľujú štátne a vládne orgány, postráda najmenší závan logiky a zdravého rozumu. Nekonečné a nereálne zdražovanie, ktoré údajne má pokryť schodok v štátnom rozpočte, v skutočnosti pláta finančné diery vznikajúce svojvoľným obohacovaním samotných mocných! 
Som hrdý, že som Slovák, hanbím sa však za tých, ktorí tento štát momentálne bezhlavo likvidujú. Hanbím sa za súčasnú vládu a jej príživníkov. Preto súčasnému vedeniu tejto republiky, všetkým kompetentným, ktorí sú zodpovední za momentálnu situáciu, v ktorej sa Slovensko nachádza, vyhlasujem na tomto mieste s plným vedomím i svedomím
AKTÍVNU OBČIANSKU NEPOSLUŠNOSŤ! 
Martin Tužinský, Zvolen - 07. 01. 2001

 
Dávam do pozornosti rubriku ARCHÍV, kde archivujem všetky úvody, ktoré som doteraz vyprodukoval.

I to sa stalo...

12. máj 2001
Celé ihrisko zostalo ako zamrazené, keď po nevinnom súboji zostal útočník ŠK Investexu (malá futbalová liga - Zvolen) ležať bez pohnutia na betónovom ihrisku I. mestskej ligy. Všetci sme zostali ako skamenelí z tejto nepredvídanej zhody náhod. Nikto s tým totiž nerátal. Len dvaja z asi päťdesiatych prítomných, boli schopní nezaváhať a podať prvú pomoc. Spoluhráči Peter Kaščák a Dušan Selecký vytiahli zapadnutý jazyk a prebrali z bezvedomia svojho útočníka Ondra Kelemena, ktorého následne odviezla sanitka Rýchlej pomoci. Nebyť ich, ktovie ako by to dopadlo. Možno by to nebol len ľahký otras mozgu s dvadsaťštyrihodinovou pozorovacou dobou, ale čosi o hrozne horšie. Ktovie... Ale chalani, skutočne díki. Za Vašu duchaprítomnosť! Ste jedni z mála, ktorí zrejme dávali na hodinách brannej výchovy skutočne pozor.

máj 2001
Ojojój, ale sme to dopadli na majstrovstvách sveta! Len čo je pravda. Nuž čo, veľké ambície rýchle pohasli, o inom som však chcel. Z celých MS 2001 v hokeji som videl z nášho vystúpenia len prvú tretinu s Fínmi. Ak si pamätáte ten výkon, budete so mnou súhlasiť, že do ďalších obrazových prenosov som veľkú chuť asi nemal. Preto som v jeden májový deň zaprisahal všetkých kolegov v práci, aby mi za žiadnu cenu neoznamovali priebežný stav s Čechmi. Každý sme síce vedeli, že je to náš posledný zápas, otázny bol len gólový rozdiel. Vypol som v práci všetky rádiá, scenzuroval všetky potenciálne i-netovské stránky, kde by mohla byť zmienka o tomto zápase a venoval sa neutrálnym povinnostiam. Zrazu sa však roztvorili dvere a pribehol kolega s výkrikom - Góóól. Vyletel som v radostnom ošiali zo stoličky, načo on oznámil - prehrávame jedna nula. Mumák! Keď som kráčal Bystricou na autobus, išiel som okolo lešenia, kde mali robotníci pustený SRo1. „Gól!!! Hlinka dáva gól!!!“ - ručal nepríčetný redaktor. Hurá, vyrovnali sme! Prd makový. I Česi majú Hlinku - že ma to nenapadlo. V autobuse šofér pustil naplno rádio, v ktorom sme premárnili dve presilovky. Domov som šiel viac zničený, ako keby som to sledoval v televízii. NENÁVIDÍM NEPLÁNOVANÉ PRIAME PRENOSY!!!

apríl 2001
Miesto - autobusová stanica Zvolen. Čas - sobota ráno 6:50 SEČ - termín odchodu diaľkového autobusu do Kežmarku. Pravidelne odchádza z nástupišťa číslo 6. Respektíve - mal by odísť. Stalo sa totiž i také nepochopiteľne bežnému smrteľníkovi, že ten „defekt“, ktorý v to ráno šoféroval túto bielu Karosu, prehučal bez medzipristátia susedným nástupišťom, bľafol na mňa, čakajúceho na jeho zmilovanie, nepochopiteľnú grimasu, a odfučal smerom na Banskú Bystricu. On prišiel o 120 korún a ja o dobrú náladu. O dva týždne mu dám ešte jednu šancu a ak ju nezvládne, bude sa veľmi čudovať, čo dokáže taký dobrý okružliak narobiť zo zadným oknom!

apríl 2001
Sme majstri republiky v hokeji. Hokejový klub mesta Zvolen získal svoj prvý titul v histórii Slovenskej a zároveň celkovej ligy vôbec. Mňa to teší. Nie však za takú cenu, že sa v tomto meste úplne rozpadla finančná i organizačná štruktúra pre ostatné športy. Kedysi druholigový futbalový Zvolen sa zachraňuje v lige štvrtej, taktiež stagnuje volejbal, basketbal i iné „menšinové“ športy. Sme však majstri. Ďakujem. A benzín je po tridsaťosem...

Čo ma v poslednom čase...
 POTEŠILO / TEŠÍ:

 

ZARMÚTILO / NAŠTVALO:


• duchaprítomnosť kamarátov, ktorí vedeli poskytnúť prvú pomoc veľmi rýchlo a odborne
• ústretovosť lekárov, s ktorými som sa stretol
• že mi už konečne ide stránka (DÚFAM)

 


• alibizmus našej vlády, pri riešení mnohých problémov (posledne s ukradnutím štátnej pôžičky)
• zlí ľudia - a verte - stále je ich dosť!
• podplatený rozhodca v zápase s B. Štiavnicou :-)
• ja, ako taký...
• že som bol týždeň dosť chorý
• že mám dosť natiahnutú šľachu
• že zase tu táram sprostosti!!! :-/

Oficiálne počítadlo českého pôvodu Ťa zaregistrovalo ako návštevníka týchto stránok, od 9. augusta 2000. Samozrejme, že sa tu počítajú i moje návštevy, ktorých je vskutku požehnane :-)))
(od 13. 11. 2000 sa počíta len jeden denný prístup z jedného počítača, pretože z vlastnej skúsenosti viem, že za jedinú pracovnú zmenu som dokázal pozdvihnúť počet návštev i o desať čísel, čo pôsobilo dosť samoľúbo. Preto teraz budem mať o veciach, dúfam, väčší prehľad.)
Nový rok 2001 som započal s cca 400 návštevami, čo som následne oslávil i s úrokmi.
16. 02. 2001 som dosiahol päťstú návštevu a tým šťastlivcom som bol osobne ja sám, ako taký...

POST SCRIPTUM

Oznam pre užívateľov Internetu zaľúbených do Netscape Navigatoru. Neodporúčam. Aspoň nie v rámci tejto stránky. Skúšal som prezerať tu uvedené fakty v spomínanom prehliadači a bol som dosť znechutený. A preto (napriek osobnej antipatii k majiteľovi Microsoftu): Microsoft Explorer 4.0 (PC) a vyšší, myslím, že dosť rozšírený program v našej rodnej zemi, ktorý zatiaľ spĺňa všetky prioritné požiadavky efektov a defektov v tejto prezentácii použitých. Inak neručím za funkčnosť týchto stránok (čo ostatne neručím i tak...).

Ako autor tejto publikácie, odmietam zodpovednosť za objektívnosť informácií a názorov, tu uverejnených. 
Grafická úprava a texty: © martin tužinský 1999-2001
Dodatočne sa ospravedlňujem za chybné údaje alebo občasné pravopisné úlety, pretože niekedy naozaj nestíham... 

©  F. T. M.
SLOVAKIA
1999—2001

THE FIRM OF TUŽINSKÝ MARTIN - F.T.M. je neexistujúca fiktívna firemná značka, ktorá nie je nikde registrovaná a je vytvorená len pre moje nevinné účely.
 
Táto stránka vznikla preto, lebo som to považoval za vhodné.