Štyri a pol roka na webe - www.hemendex.sk
1.8.1999 - 18.12.2003

sucasny web 12/2003Končí rok a každý sa snaží bilancovať. Ja bilancovanie rád nemám, priam ho nenávidím. Moja stránka však už toto leto oslavovala svoje štvrté narodeniny a ja som sa za celý ten čas nestihol ani raz „obhliadnuť dozadu.“ Keďže tie posledné i budúce narodeniny sú ešte ďaleko, prichádza mi tento termín - záver roka 2003 - ako najvhodnejší pre tento účel. Ako tvrdím a tvrdiť vždy budem - bilancovanie a ani iné formy inventúr, či „koncoročných upratovaní“ nenávidím, i preto bude týchto pár riadkov (a snáď i ilustračných stvárnení mojich bývalých podôb stránky, ak to dakde vyhrabem) len takým informatívnym guľášom, ktorý mi bude slúžiť ako nostalgická spomienka a náhodnému návštevníkovi stránky možno lepšie odhalí, i mne zatiaľ nezodpovedanú otázku, že čo vlastne chcem svetu týmto webom povedať.

V prvom rade chcem poznamenať, že doména www.hemendex.sk nie je mojím štyriapolročným dieťaťom. Tá vznikla až neskôr, v dátume, ktorý ešte vtedy nič neznamenal - 11. septembra 2000 - teda presne rok pred najtragickejšou udalosťou v novodobých dejinách, ktorú zrejme nemusím nikomu pripomínať. Ale zrejme by som mal začať skutočne na začiatku.

uplne prvy web - august 1999Niekedy v lete roku Pána 1999 sa i naša firemná kancelária priblížila svetu. Nemyslím, že by sme vtedy produkovali v reklamnej agentúre nejaké extra nápady, skôr sme podľahli jednému (podľa mňa) z dvoch najväčších boomov konca minulého storočia - internetu. Tým druhým boli, aspoň na Slovensku mobilné telefóny, ale o tých snáď inokedy... Ja, ako totálne dutý element v oblasti internetu - som na spomínanú inštitúciu hľadeľ ako sedliak na podchod a celému firemnému kolektívu tým organizoval úžasnú zábavu. Vďaka ale ich následnej pomoci zvládnuť aspon základy elektronickej komunikácie, sa mi podarilo založiť si prvé e-mailové konto na voľne dostupnom serveri, ktoré vlastne funguje dodnes. Na prvý e-mail nikdy nezabudnem, i keď bol od správcu konta s neosobným privítaním a prístupovým kódom. Vtedy, samozrejme, bola úroveň webových stránok na pochopiteľne nižšej úrovni a mne nenapadlo nič iné, ako v prehliadači Netscape (i keď zľudovelý výraz NechSkape mi sedí viac) začať tvoriť svoj prvý web. Ukážku z prvopočiatočného výsledku (žiaľ, vďaka zrútenému disku už nemám celý web) máte možnosť vidieť v priloženej ilustrácii a, hoci to tak nevyzerá, bol som na túto stránku neskonale hrdý. Vtedy, ak si dobre spomínam, bola moja adresa www.home.sk/www/hemendex, a na firemnej vizitke som ju musel rozdeliť do dvoch riadkov.

web - cca zaciatok 2000Dlho som pri tomto výtvore nezostal, pretože bol neprehľadný, mal iba päť podstránok, krikľavé farby a nekonečne široké riadky. Tmavou farbou vtedy hýril i-net a ja som nechcel byť iný. A tak som vymyslel žltočiernu verziu. Ešte stále verný Netscape composeru (ak si správne spomínam), som urobil čosi jednoduchšie, menejočidrásajúce, no zase chudobné na informácie, obrázky a najmä neponúkajúce nič, čím by slovenský internet neovplýval. Nepomohlo ani to, že som si za svoj - doteraz používaný - nick, zvolil niekdajšiu prezývku v nebohom rádiu Family, Zvolen a vtedy i môj najobľúbenejší pokrm. Návštevy? Dvesto interných (však som autor) a jedna externá (kolega sa zľutoval) za týždeň. Nacápanie odkazov do všetkých vyhľadávacích serverov Slovenska bol už len zúfalý pokus, ktorý neslávil ani mizivý úspech. Klamne som sa domnieval, že ide o chybu grafiky a celé noci trávil vymýšľaním tých najnemožnejších úletov, ktoré tu nezverejním len z dôvodu bytostnej túžby nie celkom úplne sa pred svetom zdehonestovať.

web - 2000
Na začiatku roku 2000 vznikol „pradedo“ súčasného webu

Ani neviem presne kedy - resp. sa mi to nechce hľadať v bohatom archíve - som z Host.sk prešiel na, dnes už krachnutý, server Miesto.sk. Malo to viac výhod - väčšia kapacita (načo mi ale bola, keď celá moja stránka mala tri mega) a vytúžený FTP prístup. To znamenalo ďalšie sa vyburcovanie do nových aktivít a svetlo sveta uzrel praotec súčasného webu (teda aspoň dnes je to tak). Vsadil som na „default-né“ biele pozadie a svetlomodrú, resp. tmavomodrú farbu s občasnými červenými efektami - čiže dnes najpoužívanejšie odtiene - akurát, že ja som to robil z dôvodu priblíženia sa slovenskému návštevníkovi (rozumej slovenská trikolóra). To som už stránky „fujdil“ v mikrosofťáckom FrontPage, ktorý používam dodnes. Žiaľ, pretože na tvorbu webov v PHP kóde nemám znalosti a ani čas ich získať. Zo začiatku to bolo len pár podstránok s diskutabilným obsahom, dnes už používam frejmy a celá stránka má čosi vyše 170 stránok a 70 mega. Snažil som sa ale zachovať stále štýl osobnej stránky, ktorá vypovedá najmä o mne a aktivitách so mnou súvisiacich (aké narcistické) a je určená pre „ľudí, mne blízkych“, ako to napovedá i verš v úvode.


V roku 2002 sa už grafická i obsahová línia priblížila súčasnej verzii

Písal sa magický rok 2000 a čoraz viac mojich známych umiestňovalo svoje weby na vlastných doménach. Vlastne to boli fiktívne domény živnostníkov, ktoré spravovali úplne iní ľudia. Hlúposť slovenských zákonov bola viditeľná i v tejto oblasti. Ja som sa tiež dočkal a to, v už spomínanom, septembri 2000. Kamarát mi ponúkol takúto možnosť a ja som neváhal. Vytúžená doména www.hemendex.sk bola na svete! Vtedy bol ten čas, kedy som na stránke pracoval dennodenne a popri tom stíhal robiť i iné weby, niektoré funkčné dodnes (viď adresy v úvodnej stránke - „Aktuálne“ dole). Bolo ich dosť a najmä boli robené s úprimným nadšením, i keď totálne zadarmo. Viem, že som neovplýval (a tento jav trvá do dnešných dní) dostatočnou znalosťou html kódu, no na rozdiel od tých, čo to vedeli a smiali sa na mojom zúrení za počítačom (mnohokrát sa nedarilo), stránky som dokončil a to mi bolo najväčším zadosťučinením.


Neúspešný pokus o zmenu grafickej podoby stránky v roku 2002

Práce i ostatných - zväčša športových - aktivít však neustále pribúdalo a ja som už na tento web prestával mať čas a v mnohých prípadoch i chuť. Vlastne i dnes nechápem, že som sa dokázal prinúť sadnúť za polorozpadnuté PC 300 a ťukať do kláves, keď sa potrebujem vyspať na zajtrajšiu (19.12.2003) firemnú kapustnicu. Odrádzala ma i blížiaca sa hrozba spoplatnenia všetkých domén a ja som začal veľmi úporne rozmýšľať (občas to skúšam) nad osudom mojej stránky. To boli tie večery, keď som sedel bezvládne za počítačom a čítal niekdajšie bohaté príspevky. Na jednej strane boli už neaktuálne, na druhej bol za nimi kopec prebdetých nocí a obhryzených nechtov. Uvedomoval som si i to, že málokoho môže zaujímať, kde som sa opil v januári deväťdesiatdeväť, alebo ako som si kopal penalty s Pavlom Ruskom v lete 2002. Takže keby moja stránka zostala v mojom počítači, vlk by zostal celý i koza by sa nažrala. Nakoniec však zvíťazil vrodený pocit vlastnej dôležitosti a ja som započal nekonečne únavný kolotoč s vybavovaním preregistrácie domény na moju osobu. Veď táto stránka bola mojou bútľavou vŕbou v dobrom i zlom. A že toho bolo dosť, vypovedá bohatý archív. Všetko však komplikoval fakt, že fiktívna firma - vlastník mojej adresy - už neexistovala, nakoniec však som, po niekoľkých návštevách notára (zrejme je každému jasné, že k notárovi sa nechodí s prázdnou peňaženkou), vypísaní čestného prehlásenia i poslaní milión doporučených zásielok, konečne obdržal ten vymodlikaný mail s relevantnými heslami i kódmi potrebnými k spusteniu môjho „nového“ webu. To som už fungoval na serveri Host.sk (pretože Miesto.sk sa porúčalo na smetisko elektronických dejín).


jarná podoba tohtoročného webu

Od septembra 2003 som právoplatný majiteľ domény www.hemendex.sk. Vďaka spoplatneniu takmer všetkého, čo sa na Slovensku spoplatniť dá, som musel znovu migrovať na iný server, tentoraz sídliaci v Čechách. Neviem, čo prinesie budúcnosť - veď v našej krajine (ako to kamarát krásne nazval - že Absurdistan) nie je jasné, čo bude zajtra, ale ja si chcem sľúbiť, alebo radšej napíšem, že túžobne priať, aby moja stránka oslávila 1. augusta 2004 i svoje - tak povediac tiež okrúhle - piate narodeniny. Viem, že na ňu nemám čas. Viem, že tu v podstate momentálne funguje len jedna rubrika. Akceptujem, že pre náhodného návštevníka je absolútne nepríťažlivá. Ale má jednu krásnu a pre mňa až šťastie evokujúcu vlastnosť - je totiž moja.

Krásny a šťastný rok 2004 - Slovensko, svet, www.hemendex.sk!

Martin Tužinský, 18.12.2003, Zvolen