20. 02. 2000 - slovenský éter

la musique radio - fun, fun, fun, fun, fun radio...

FUN RADIO Bratislava
BA 94.3  •  BB 104.0  •  ZA 99.2  •  KE 87.7  •  KE 102.9

www.funradio.sk

Najstaršia slovenská súkromná rozhlasová stanica vznikla ako jedna z troch pobočiek francúzskeho Fun Radia (Belgicko, Rumunsko, Slovensko) na Slovensku, v júni roku 1990. Z počiatku slovenská redakcia vysielala jednu až dve hodiny denne, na tú dobu totálne šialený a nevídaný program. Slovač, do tej doby zvyknutá na maximálne seriózne relácie Českého a Slovenského rozhlasu, mala prvý krát možnosť počúvať totálne úlety moderátorov, počas celej doby vysielacieho času bratislavského štúdia rádia, s príznačným a vtedy totálne uleteným názvom, FUN. Treba ešte podotknúť, že v tej dobe vysielal len bratislavský vysielač 94,30 FM. Kým v štátnom rozhlase sme boli zvyknutí, že sa budeme vyrehotávať len, v nato vyhradených zábavných blokoch (sobotný košický Maratón a nedeľné bratislavské zábavníky), vysielač „fanka“ nám zábavu ponúkal počas celej dĺžky vysielania. Nehovoriac samozrejme o dosiaľ nevídanom hudobnom prúde, ktorý nám následne nekonečne rotoval v lebečných interiéroch. Fun Radio v podstate navodilo trend oddychového rádia, ktoré chce ľudí predovšetkým zabávať, čo mu, s malými prestávkami, vydržalo až dodnes. Moderátori sa flegmaticky predstavovali prezývkami, živo debatovali „on air“ z technikmi i asistentkami vysielania, čo bolo dovtedy dosť nezvyklým trendom v rozhlasovom priemysle tejto časti „východného bloku“. Jingle, upútavky, reklamy, teda to všetko, čo som osobne dovtedy nenávidel v štátnom rozhlase, som teraz očakával s neskrývaným nadšením, dokonca som si ich (počas štúdií v Bratislave) nahrával a púšťal stredoslovákom ako bratislavskú mediálnu raritu. Počas mojich pomaturitných „dozvukov“ (to už Fun Radio vysielalo cca 18 hodín denne) sme dokonca navštívili jeho štúdio na Leškovej 5, kde sme sa mali na vlastné oči presvedčiť, ako vyzerá jeho vysielanie, nehovoriac o kolektíve, ktorý bol v tých rokoch za celú existenciu rádia, podľa mnohých názorov, charakterizovaný ako najlepší. Fantastické relácie ako „Ready-Steady-Go“ (ktorá bola vtedy, i dodnes, a nielen podľa mňa, najlepším zábavno-súťažným programom, ktorý by si svojou originalitou zaslúžil znovuzavedenie do programovej štruktúry), sobotno-nedeľný „Koncert na ležanie“ (dvojica Johny-Oľa, mi zabezpečili pár nedospaných nocí), Mravcova antihitparáda „Fun Top Fuj“ a mnoho ďalších, ktoré tu kvôli skleróze nespomeniem, predurčili súčasný úspech spomínanej rozhlasovej stanice.

Neskôr sa slovenské vysielanie rozšírilo a to na: 6.00-9.00 Kokoriko, 9.00-14.00 FR Paris, 14.00-16.00 Musicola, 16.00-19.00 Let’s Fun, 19.00-23.00 večerné špeciálne programy, 23.00-6.00 FR Paris + 12 hodín v sobotu a v nedeľu. Už vtedy, hoci ešte stále s jedným vysielačom (a to už vysielalo v Blave Rock FM a začínalo nebohé RMC Rádio), bolo Fun Radio na západnom Slovensku najpočúvanejším rádiom, bez ohľadu na to, že Rock FM postupne prešlo na Non-stop štruktúru. Pamätám si ešte na naše internátne hádky, z dôvodu výberu rozhlasovej stanice, ktorú budeme počúvať pri izbových chľasta..., pardón študovaní. Ja, ako zarytý obdivovateľ moderátorov Rock FM, Ďura Čurného, Jula Viršíka (ktorí púšťali vtedy mnou obdivovaných Pet Shop Boys), som sa po následnej bitke podrobil uznávačom „funka“ a odvtedy som ho (zase až na pár výnimiek) neopustil. Moderátorske i zabávacie schopnosti Dalily, Mravca, Kočíka, Tibora, Martina, Evy a samozrejme mnohých iných, boli v podstate nevypnuteľné. Po čase Fun Radio rozšírilo svoj vysielač na Stredné Slovensko (104.0 MHz), ktorý síce z počiatku (asi pol roka) „čvirikal“, no počúvať sa to dalo aspoň mono. Výsledok - najpopulárnejšie rádio v jeho dosahu. Vyústenie z rozšírením vysielacej štruktúry (20 hodín denne) bolo len otázkou času. V noci nás síce naďalej zabávali francúzski kolegovia v diskutabilných reláciách s rockovým nádychom, vo dne však bolo Fun Radio neporovnateľné s inými rádiami, ktoré postupom času pribúdali ako členovia ukrajinskej mafie na slovenskom kapitálovom trhu. Hudobný výber, fantastická úroveň jinglov, ktoré sa síce púšťali predpotopným spôsobom, z „kotúčakov“, držali rádio na vrchole mediálneho trhu na Slovensku. Pribudli i nové zábavné relácie, nedeľný „Fun zábavník“ s nezabudnuteľnými príbehmi rodiny Leškovcov(?), nočná zoznamka, „lajf“ koncerty v programe Coca-Cola is the music a mnohé iné. Vtedy bolo Fun Radio, aspoň pre mňa, na svojom totálnom vrchole. Časom však začali pribúdať nové rozhlasové i televízne spoločnosti, niektorým moderátom skončili štúdiá (pracovali tam väčšinou VŠ-študenti), taktiež, ako v každej úspešnej firme, sa začali vyhrocovať vlastnícke spory, jednoducho začal hromadný únik pracovníkov rádia. Hoci pribudli nové vysielače (Žilina, Košice), Fun Radio začalo prekonávať krízu. Teda aspoň mne sa to javilo ako kríza. Osobne ma dosť zarmútilo vyradenie nádherných spievaných jinglov, ktoré som si tak obľúbil (hoci je pravdou, že už boli dosť opočúvané, čo si napríklad v takom Twiste ešte neuvedomili), nahradili ich taktiež francúzske, no diskutabilné náhražky, ktoré, s malými úpravami vydržali až dodnes. Vraj sú kvalitné, to nepopieram, potešil by ma však návrat, respektíve aspoň pokus o jingle, ako má napríklad také Sky Radio, maďarské Sláger Rádio, alebo neďaleké poľské RMF FM. Snáď raz...

18. februára 2000 prišlo Fun Radio s novou programovou štruktúrou. V čase písania týchto riadkov som mal možnosť z nej počuť len niekoľko hodín a preto k nej napíšem len pár nezáväzných názorov. Začnem tým najlepším a to ranným Kokorikom. Jedna z mála relácií, ktorá si držala roky svoju kvalitnú formu, kde som už nepredpokladal žiadne globálne vylepšenie, ma hneď v prvý deň (piatok) priviedla do nepredstaviteľného úžasu. Toľko interaktívnych súťaží, rozhovorov, rubrík, live-koncertov a kvalitných hostí (hoci ten prvý bol kretén) som naozaj nečakal. Dvojica, podľa mňa momentálne najkvalitnejších moderátorov, Miňo&Tibor, v trojhodinovom rannom bloku, nasadila pre ostatné rozhlasové stanice parádne vysokú latku. Priznám sa, že v ďalších reláciách som, okrem „jinglov“ (jeden dokonca nesprávne lokalizuje výskyt stredoslovenských vysielačov!), nezaregistroval žiadne prevratné zmeny, hoci je pravdou, že odvtedy (je tomu tri dni) som Fun Radio až tak pozorne nepočúval, ladil som totiž nový vysielač Rádia Forte, o ktorom napíšem niekedy nabudúce.

Záverom chcem napísať len toľko: Fun radio nie je síce rozhlasovou stanicou, ktorú považujem za vrchol vo svojej oblasti, je však na Slovensku rádiom určite najkvalitnejším, možno i vďaka celkovej slabej konkurencii. Vysiela tu totiž niečo cez dvadsať rádií, čo je síce vzhľadom na územnú i ekonomickú situáciu Slovenska pomerne vysoký počet, no oproti zahraničiu je to veľmi slabé. Napríklad len v Čechách je vyše sedemdesiat rádií, pričom Praha má ich cez dvadsať (hovorím stále len o súkromných). Bratislava štyri. (Fun, Twist, Koliba, B1 - možno raz R. Expres + nebohé CD Internacional 96.6 a RMC 104.4). I vďaka novému vysielaciemu systému je Fun Radio tretím najpočúvanejším rozhlasovým médiom na Slovensku, pričom pred ním sa nachádza len prvý a tretí program Slovenského rozhlasu, aj to len vzhľadom na celoplošné pokrytie. To je viac ako úspech. Tento rok, konkrétne 10. júna 2000, oslávi prvú desaťročnicu svojho vysielania a ja osobne mu želám minimálne päťnásobné znásobenie tohto krásneho guľatého výročia. Lebo Fun Radio je Radio FUN!

 

V októbri roku pána 1993 sa na, už nebohom, D.C.A. radiu uskutočnil zaujímavý projekt, ktorý už odvtedy nezaznamenal pokračovanie. Išlo o prezentáciu niekoľkých rozhlasových staníc z celého Slovenska. V Dubnici nad Váhom sa stretli: Radio Twist, Radio Ragtime, Radio R.M.C., Radio Frontinus, Radio Tatry a samozrejme najväčšia slovenská hviezda - Fun Radio Bratislava. A asi takto vyzeral jeho úvodný jingel:  a ešte jeden ďalší:

 

0" src="mp3.gif" align="top" width="40" height="20">