Čiastočné zatmenie Slnka (03.10.2005)

Napriek vládnej kríze, astronomickej cene ropy a teroristickým útokom v Bali, existujú v našom bytí úkazy, ktorým sú spomínané aktuálnosti totálne šumifuk. Axiómy. Jednoducho „Sú“. Jedným z nich je i dnešné čiastočné zatmenie Slnka, ktoré bolo pozorovateľné z celej strednej Európy (vraj), teda vlastne tam, kde nepríjemnú medzifázu nevytvorila hradba taktiež na všetko kašlúcich mrakov :) 

Ani neviem, prečo som si dnes do ruksaku pribalil foťák. Zrejme preto, že som chcel cestou z práce fotiť jesennú prírodu, avšak hneď ráno sa zamračilo, popŕchalo a už som mal dojem, že z môjho fotenia nebude nič. O pol jedenástej sa však záhadne oblaky rozpadli a na tento podivný svet sa usmialo i slnko. A hneď na to z jeho úsmevu začal odkrajovať tieň mesiaca. Nebolo mi viac treba, ihneď som započal tvorivú aktivitu, z nefunkčnej diskety som odstránil obal a magnetický nosič použil ako optický filter, môj Olympus C-750 som nastavil na najnižšiu možnú expozičnú dobu, optický i digitálny zoom zmaximalizoval, ostrenie znekonečnil a fotil odušu spasenú, totálne ignorujúc nervóznych zákazníkov, ktorým horel termín a museli čakať na zatmením Slnka nadšeného grafika :)))

 


• 10:50 - mraky zakrývajú Slnko a fotenie vyzerá beznádejne
• 10:55 - konečne sa obloha umúdrila a mračná sa trhajú
• 11:00 - už fotím skrz „filter“, tieň Mesiaca pomaly odkrajuje zo Slnka...
• 11:05 - ...a pomaly postupuje ďalej... 

 


11:10 - osem minút pred hodinou „Há“ (btw - tu mi takmer vypadol foťák z okna :)
• 11:18 - Finále! Toto je maximum, ktoré tento rok Mesiac dokázal. 
• 11:18 - Počas pokusu o zdupľovanie filtra prekrytím dvoch magnetických bazmekov...
• 11:20 - ...sa Mesiačik pomaly začal lúčiť so Slnkom :) 

 


Keď tak nad tým rozmýšľam, v duchu tejto fotogalérie som úplne zabudol na fotenie jesennej prírody. No, možno nabudúce... niekedy koncom januára...

© hemendex 03. 10. 2005