Vianoce a Silvester v médiách

Koniec roka patrí predovšetkým oslavám sviatkov pokoja a mieru, ktoré človek väčšinou trávi doma pri papučovej forme zábavy. Dokonca i posledný deň roka (v tomto prípade i tisícročia) je v poslednej dobe pre väčšinu národa výborným dôvodom k presedeniu, či preležaniu pri televízoroch, v občasných prípadoch i pri rádiách. Napriek tomu, že som bol počas sviatkov pomerne rozlietaný, podarilo sa mi občas na chvíľu naladiť niektoré zo slovenských rozhlasových staníc. A moje stručné a neobjektívne postrehy som zhrnul do pár riadkov.

Väčšina rádií ponúkala klasický vianočný program, známy z minulých rokov. Čiže nejaké tie vinšovačky poprepletané hudbou, zväčša vianočne ladenou. Čo ma ale prekvapilo, bol obrovský nepomer domácej a zahraničnej hudobnej tvorby. Po minulé roky som totiž v éteri registroval o čosi viac vianočných melódií slovenských i českých interpretov. Snáď jedinou naozaj slovenskou stanicou bolo Rádio Rebeca, ktoré som ostatne sledoval najčastejšie. Hudobnou produkciou ma v poslednej dobe zaujal i benjamín slovenského éteru Radio Expres, ktoré skutočne nehrá komerčné kaleráby po vzore iných staníc. K nemu sa ešte raz vrátim. Iné rádia som sledoval o čosi menej - najslabším mixom, ale zaujímavým programom mohla zaujať Hviezda FM, Fun radio už klasicky vo vianočných úletoch a Rádio Lumen napĺňalo svoje kresťanské poslanie, tak ako sa to na orientáciu jeho vysielania patrí. Kolibu, Twist, Forte a Rock FM (teda rádiá, ktoré v našom regióne pomerne kvalitne chytám) som sledoval minimálne, takže tu nemám čo posudzovať... Čo sa týka jinglov, v nemom úžase som ostal pri spomínanom Rádiu Expres, ktoré ponúklo veľmi kvalitne naspievané a spracované vianočné znelky. O čosi podobné sa pokúšala Rebeca, Forte a Koliba, tie však použili staré jingle, ktoré podfarbili vianočnými motívmi, vo väčšine prípadov ich zachraňoval zvuk vianočných tamburín.
Počas Silvestra som sa venoval iným aktivitám, z minimálneho času stráveného s tranzistorom spomeniem len silvestrovské vydanie Twisteru, ktoré bolo zostrihané z celého roka a celkom veselý úlet Rádia Koliba, v ktorom sa moderátori snažili predabovať známe domáce i zahraničné skladby s vlastnými textami. Samozrejme, že vyhral najpopulárnejší spíker RK, samoľúby Julo Viršík a spol. Polnoc som nezachytil, možno i preto, že sme ju s kolektívom prítomným na chate strávili v kováčovských exteriéroch za účelom zlikvidovania kompletného stavu zábavnej pyrotechniky. 
Ja si ešte skúsim z Vianoc na niečo spomenúť (pôvodne som mal nasamplované i vianočné znelky Expresu, ale sa mi ich podarilo vymazať) a možno to tu i uvediem. Teraz mám však pomerne málo času a tridsaťosem stupňov horúčky v tieni. Takže i z tohto relevantného dôvodu vyzerá tento článok ako novoročný príhovor zvolenského primátora. Dopletený a zbytočný...
 07.01.2001