uvod-motto.gif (11825 bytes)

mojej stránky výskyt, pre ľudí mne blízkych

 36. vydanie • IV. ročník • 13. 02. 2002

© martin tužinský 1999-2002 • posledná aktualizácia 21.03.2002

ICQ: 125049607

  Krásne, slnečné, veselé, a čo najvlhkejšie (okrem povodní a vody v kolene) veľkonočné sviatky, prajem celému svetu, ktorý dokáže aspoň na pár dní oddychovať (nebránim sa ani aktívnej forme) 
a povaľovať sa na gauči s táckou plnou veľkonočných sladkostí i alko/nealko radostí :-) 

Tak veselú Veľkú noc, Slovač!
HAPPY EASTER!
  Tak Vám želám v mojom mene, moc vody, no nie v kolene,
veľa vajec, no nie v zipse, sviatok v šťastí a nie v kikse,
vodku, no nie na obruse a dobrú náladu v kuse!

NO A TUTO KLIKNI

hemendex - 27.03.2002

 21.03.2002  - Sorry, nestíham apgrejdovať, dosť vecí sa mi momentálne zosypalo na hlavu a ja ich musím riešiť. Okrem finišovania v autoškole (dóóbre smejte sa mi, nemám ešte vodičský, ale sú mnohí, ktorí ho nemajú „UŽ“), pracovných stresov a rodinno-športových zmätkov, sa musím venovať i „príjemnejším“ aktivitám (raz vysvetlím) a na stránku mi čas, a priznám sa, momentálne ani potrebná chuť, nejako nezostáva. A ešte aj ten HOST.sk je tak úžasne spoľahlivý server, že svoju stabilitu demonštruje svojráznym spôsobom v podobe neustálych výpadkov (viď minulé dni a zrejme i budúce)... Keby sa tak dialo i naďalej, budem mať „zálohu“ na: www.hemendex.home.sk. Takže toľko k vysvetleniu mojej pasivity. Prajem krásnu, úspešnú a nekonečne slnečnú jar, Slovensko! Ozvem sa potom... Raz... Nazdar!

Pripájam sa k celoštátnemu protestu proti plánovanému pokusu o postupné dosiahnutie informačnej izolácie Slovákov. Proti mocným. Proti novodobým normalizátorom.

Svet je zrazu úplne iný 
Vždy mám problémy s aktualizáciou úvodnej stránky, vždy si to nechávam až nakoniec, pretože v nej chcem postrehnúť všetky radosti i bôle, ktoré ma v aktuálnom čase postretali. Ikskrát ju potom mažem, prepisujem, znechutený vypínam počítač v polovici rozpísanej vety, ktorej neviem nájsť vhodný záver, prehadzujem poskákané „tabuľky“ (pretože html kódu rozumiem ako Ľupták deskriptívnej geometrii), z čoho som nervózny, nekomunikujem s okolím a v noci škrípem zubami. Okrem iného... Toto v konečnom dôsledku má neblahé účinky na spánok i momentálnu náladu ľudí okolo mňa a v neposlednej miere to zapríčiňuje neradostnú skutočnosť - aktualizácie vo forme vydaní sú čoraz menej časté, dodatočne dorábané a po ich finalizácii aj tak stoja za maďarský guláš - viď ARCHÍV. A tak som sa rozhodol. Tridsiatešieste oficiálne vydanie je zároveň i posledným globálne aktualizovaným vydaním v tejto forme. Chvíľku si to „postojí“ a ide do spomínaného archívu. Od tej chvíle budem pridávať nové informácie priebežne, po vzore iných „osobných“ stránok, pretože inak to nejde. Času mám strašne málo a v poslednej dobe sa ešte udialo pár vecí, ktoré zapríčinili, že musím myslieť na niečo úplne iné a to s dlhodobou perspektívou. I preto v budúcnosti sa budem o túto stránku (tak úžasne podstatnú pre existenciu Slovenska :-)) starať iba minimálne. Veľa vecí je od istého času totiž úplne inak. Vlastne celý svet je zrazu úplne iný... :-(((

Ozaj, blbne mi doména www.hemendex.sk. Niekde nechce nabiehať, takže originál je na: www.hemendex2.host.sk, pričom ja som na 0905 220619 (občas teda nie)

Najnovšie pridané

V rubrike futbal je to stručná reportáž zo Štefanského zápasu 2001 a nedávna prehra ŠK Slovakie Zvolen v treťom kole Slovenského pohára vo futsale.
Čosi by sa malo diať aj v rubrike Rádiá, teda ak stihnem zaktualizovať.
Vľavo sú dve nové rubriky. Ešte nefunkčné, ale už sa na nich pracuje.

Weby, ktoré zaujali

www.medzierka.host.sk - Ani neviem, ako sme sa zoznámili, ale Baška je jeden nádherný príklad úžasnej to sily internetu. V živote sme sa nevideli, sme od seba vzdialení cez tisíce kopcov, riek a jeden oceán a predsa sme v častej komunikácii. Je to taký milý austrálsky človiečik, ktorý sa raz, dúfam, ukáže vo svojej trojrozmernej forme i v miestach svojej bývalej vlasti a ja ju budem mať konečne možnosť objať. Zatiaľ sa mi to totiž darí len elektronicky. Cez ICQ. Stránky má momentálne v rekonštrukcii, ale s aktualizáciou „na spadnutie“.

www.zvolen.sk - Bože, koľká je to už verzia?... Ani neviem, len dúfam, že už finálna. Mestskému úradu sa konečne zrejme splnil vysnívaný sen. Mať mestskú internetovskú stránku, ako portál. Bol som totiž v minulosti jedným z tých, ktorí boli poverení vytvoriť návrh zvolenského webu. Na otázku, čo by tam malo byť, som dostal milú odpoveď: „Nevieme, ale čosi také ako má Markíza“. Neviem kto je autorom súčasnej prezentácie mesta, ale vyzerá to tak, že sa vyzná. A ak všetko bude šlapať, ako má, mal by mať Zvolen jeden z najbohatších a najmä jeden z najinteraktívnejších webov na Slovensku.

www.mlaco.sk
www.tajfun.sk
Dve diametrálne odlišné osobné stránky, ale obe veľmi kvalitné a prepchaté dobrým čítaním. Kým u Mlaca prevláda cestopisno-športový sloh, Tajfún sa rozhodol zabávať Slovač. Na obe sa po čase vždy rád vrátim, pretože viem, že každú chvíľu na nich pribudne niečo, čo sa nesmie prehliadnuť. 

Ďakujem...

všetkým, ktorí pomohli pri rozbiehaní sa znova „od nuly“. Nový byt je krásna vec, ale bez morálnej i materiálnej pomoci ľudí, ktorým ĎAKUJEM, by som to nezvládol. 

Svet vo veršoch

V piatok v telke dávali
erotické seriály.
Zrazu niekto v dôvere,
klope u nás na dvere.
V kukátku vidím nie krotkú
susedu, dnes na dôchodku.
S výrazom jak Dracula,
krv v očiach a bakuľa.
Že vraj počuť zvodné stony, 
spoza „papierovej“ steny.
„Je hnus v piatok vykonať,
súlož - teda sexovať!“
„Ja som predsa“ - spustí krik -
„roky v dome dôverník!!!“
Päste v hneve zatína,
esenbákov spomína.
Ešte chvíľu vybľakuje,
v hneve sliny na mňa pľuje.
Tak som po tom predstavení
buchol dvere v presvedčení,
že je starká vyrečnená.
Predsa ma len vyzlečená
čaká baba na „kábli“.
„Bodaj by Vás vykradli!“
- ručí jak ranený hroch.
A už počuť dupot nôh.
Zvonia zvonce od radu,
stará zvolá poradu.
Z bytov všetkých cupot plynie,
to sa rinú dôchodkyne.
O polnoci zasadla
„rada starších“ odvedľa.
Spoza „papierovej“ steny,
počuť dôchodcovské stony.
Hlasuje dnes takmer každá.
„Deložácia, bomba, vražda!“
- znejú mnohé návrhy,
scenáre a podvrhy.
Dôchodkyne sú hneď čulé,
jak moja riť od fazule.
Dôchodcovské rozpravy,
v plánoch našej popravy
zneli ako výbuch sopky.
Posilnené fľašou vodky
bavili sa v čulom ruchu.
Pomohla len vata v uchu
- snáď jediná záchrana.
Nespal som až do rána...

 

Stala sa totiž takáto vec: V polovici januára som sa aj s mojím bratom presťahoval od rodičov do starého, ale pomerne dosť drahého bytu. Pri jeho kúpe sme však absolútne prehliadli veľmi nelichotivú skutočnosť, a to že je to byt síce vcelku pekný, ale steny oddeľujúce jednotlivé bytové jednotky sú nehorázne tenké a počuť doslova a do písmena každé uprdnutie odvedľa. To by ale nebol až taký problém, keby okolo nás nebývali samí dôchodcovia, spravidla ženského pohlavia. Tí, zvyknutí na svoj štýl života, neznesú ani najmenší náznak im neplánovaného zvuku, takže trebárs i moje umývanie zubov ich dokáže priviesť do aktívnej nepríčetnosti. Samozrejme, že nám nesmie prekážať nespavosť susediek, ktoré si občas o druhej ráno pustia „na plné gule“ reprízu Televíznych novín. Niekedy mám dokonca dojem, že sa v susedných prestárnutých hlavách chystá akési dôchodcovské povstanie proti nepohodlným okupantom ich životného štýlu, rozumej nás. Ak by som sa teda dlhšie neozval, je už po mne... :-)
V konečnom dôsledku však vidím v ich očiach akúsi radosť z tejto skutočnosti, predsa v monotónnom stereotype každodennej nudy je každý dôchodca vďačný za akékoľvek rozptýlenie...

Ľudová tvorivosť (krčma)
Brezička, breza, riekni mi, prečo tak chlasceš noci, dni? Pozrela braza do neba, poldecák vliala do seba. Uprela vodku k perám, mesiačik druh môj, umieram. Čo?! Zvolal mesiac na skaly. Hovno!!! Skaly trikrát zvolali. Skončila noc, skončil deň, grcali listy, grcal kmeň. A keď prišla teplá nedeľa, ožratá breza zomrela.

Ľudová tvorivosť je nekonečná. A to i v tak inšpiratívnych zariadeniach, akými sú krčmy. Nakopanie od múzy býva ventilované rôznymi spôsobmi. Spevom, bitkou, ale i tichšími a menej agresívnymi spôsobmi. Napríklad v tomto prípade  „básnik“ využil k archivácii svojich veršov najbližší podpivník, kde vylúdil verše vskutku inšpiratívne (schválne nepoužijem výraz originálne, pretože kdesi som túto básničku už počul). Ktovie, koľké promile ho prinútilo k tejto písomnej aktivite, hlavné je, že vďaka mojej všímavosti a firemnému scaneru, ponúkam týchto pár riadkov k pobaveniu národa ako takého... :-) (Merlin-Pub, Zvolen, december 2001)

Bez servítky

Nová rubrika, v ktorej budem citovať výroky ľudí, s ktorými som sa stretol a ktorí „vypustili“ perly vhodné uverejnenia.
Ešte minulú jeseň sa moji kamaráti vybrali na huby až niekam k Osrbliu. Ako to už pri takýchto príležitostiach býva, spolu s košíkom sa pribalila i fľaška čohosi ostrejšieho. Niet preto divu, že v neznámom teréne s pohľadom neustále upreným k zemi a alkoholom filtrovaným cez ľadviny, zakrátko kamaráti nevedeli, kde sú. Keďže sa už stmievalo, bolo treba lokalizovať ich polohu. Našťastie šiel okolo miestny horár. Marián, jediný, čo ako-tak dokázal ešte artikulovať, snažil sa od neho zistiť správny smer zaujímavou otázkou, ktorá zrejme u horára vzbudila prirodzený údiv: „Dobrý večer, prosím Vás, dobre sme sa stratili?"
_______________

K letu patrí voda, slnko, vzduch a pivo. A tak sa spomínané veličiny rozhodli moji kamaráti spojiť v jedno výletom na Liptovskú Maru niekedy koncom deväťdesiatych rokov. Rozložili stany a poďho na pláž. Do bufetu. Na čapovaný Šariš. Lenže čo sa nestalo. V krčme nemali zápalky a tak sa „Pílka“ rozhodol vypožičať si tento nevyhnutný prostriedok k životu fajčiara u miestnych hostí. Každý však jeho otázku v našom rodnom jazyku okomentoval nechápavým „Was?“ alebo „Bitte?“. A tak sa „Pílka“ tvor prispôsobivý a vo chvíľach alkoholického opojenia aj medzinárodne družobný, preorientoval do nemčiny. „Ich bitte ein firemaschine“, vydrkotal nevysloviteľným prízvukom jedným dychom. Nato mu jedna „nemka“ podala zapaľovač a „Pílka“ si ihneď pripálil, čím vyriešil tragický nedostatok nikotínu a dechtu v jeho pľúcach. Len ešte tak pri odchode, spoza dverí zaregistroval nevinnú poznámku malého dievčatka, zrejme dcéry spomínanej pani. „Mámo, co chtěl?“ 
_______________

Stalo sa minulé leto. Na zvolenskom sídlisku Balkán, v podstatnej miere osídlenom slovenskými indiánmi, vykradli raz v noci predajňu potravín. Policajti išli naisto. Zvolenské „Portoriko“ navštívila ich hliadka a ihneď zbalila hlavných aktérov krádeže. Na výsluchu v priestoroch policajnej stanice sa odohral asi takýto rozhovor:
„Čo ste ukradli?!“
„Nyšt, pán polycajt, yba trocha výnka a pálenky, prosým ponýžene.“ 
„A čo ste s tým urobili?!“
„No popredaly, pán polycajt.“ 
„A s peniazmi, s peniazmi ste čo spravili?!“
„No, prosým ponýžene, prepyly...“

Aby sme sa rozumeli

www.hemendex.sk je osobná stránka čisto o mne a pre ľudí, čo ma poznajú, alebo poznať chcú. Ak teda hľadáš rozptýlenie iného charakteru, skús sa poobzerať inde. Internet je nekonečný... Ostatných vrelo vítam!

 

Dávam do pozornosti rubriku  ARCHÍV , kde archivujem všetky úvody, ktoré som doteraz vyprodukoval.

 
Gastroslivovica

Pred exhibičným stretnutím Štefanského futbalového zápasu (26. 12. 2001) poctil nás hráčov svojou návštevou zvolenský primátor Ing. Vladimír Maňka, národu známejší svojím gastroproblémom. Ponúkol nám domácu primátorskú slivovicu, ktorá skutočne v tom desaťstupňovom mraze padla vhod. Nekonečné nutkanie som ale mal využiť ako jej protihodnotu jeden zabudnutý stravný lístok v mojej vyprahnutej peňaženke, jednalo sa totiž o skutočne „teplú“, resp. „teplotvornú“ stravu. Vladimír sa však pochlapil. Nalial za riadny decák a zaprial veľa športového úspechu v neľudských a nešportových podmienkach decembrového mrazu. A tak som nechal „moju stravovaciu“ naďalej vo vrecku. Ktovie ale, čo by na to povedali zvolenskí gastropodnikatelia, ktorí vlastne spomínaný gastroproblém cez nášho primátora posunuli do kompetentných končín... :-)

 
Aktuálny problém

Vzhľadom na nelichotivú skutočnosť, že momentálne (a zrejme s dlhodobou perspektívou) mám v práci viac-menej šéfom blokovaný prístup k internetu, som dostupný len na mailovej schránke, alebo ICQ 125049607. Keďže sa snažím byť objektívny k faktu, že druhá, opozičná strana, nemá možnosť sa k tejto problematike momentálne na tomto mieste vyjadriť, nebudem tento problém ďalej rozoberať. 

Paradoxy

• Od nového roku máme drahšie cigarety. Údajným dôvodom na ich zdraženie je priblíženie sa cenovým reláciám nášho nového veľkého vzoru - Európskej únie.
Priemerný mesačný zárobok Slováka ostal i po novom roku na minuloročnej hodnote...

• Nový rok nám priniesol ešte jeden „darček“, ktorý vo svojej podstate schvaľujem. Polícia Slovenskej republiky niekoľkonásobne zdvihla pokuty za prekročenú rýchlosť a alkohol u vodiča.
Hneď v prvé januárové dni v Trenčíne ožratý policajný papaláš v neprimeranej rýchlosti zavraždil a ťažko zranil na svojom BMV matku s dieťaťom!!!

Stalo sa

Niekedy niet slov, ktoré by vyjadrili bolesť. Preto budem mlčať. A spomínať...

Majo v časoch aktívneho moderovania v N-radiu. (zdroj n-radio)

Zbohom, Mário Klein

13. 02. 2002
I stalo sa to, čoho som sa obával. Hokejová prehra s Rakúskom 2:3 úplne pochovala čo i len dobrý dojem zo slovenského mužstva zúčastneného na tohtoročnej olympiáde. Škoda. Konečne si snáď ale niekto kompetentný uvedomí, že falošné preceňovanie reálnej úbohosti slovenského hokeja a antivlastenectvo zámorských posíl, nebude tým správnym receptom na svetové úspechy. Krásne boli plány, krásne boli vízie. Nie všetko na tomto svete však „šlape“ podľa vopred vytýčeného grafu... :-(

Plač a škrípanie zubov... (zdroj www.hokej.cz)

12. 02. 2002
Neviem, kto to presne po prehre s Nemcami povedal, ale podľa dotyčného sme hrali úplne pasívny hokej, v ktorom nebola ani štipka slovenského srdca a túžba po víťazstve bola iba platonická. Je totiž smutné, ak mužstvo prehrávajúce o dva góly vyšle v poslednej tretine len päť pasívnych striel na bránu, pričom nahadzované puky súpera skončia v našej sieti. Mnohí sme verili v úspešný reparát z Nagana, ale kým si slovenskí hokejisti (a to platí nielen o nich) neuvedomia, že reprezentujú päť miliónov Slovákov, ktorí im verili a na hrudi nosia dvojkríž, ktorý niečo znamená, môže sa kľudne stať, že prehráme aj v nasledujúcom zápase s Rakúskom. Bez srdca sa totiž nevyhráva... :-( Jediný, koho mi je skutočne ľúto, je Peťo Šťastný, ktorému by sa mali všetci zodpovední verejne ospravedlniť. 

02. 02. 2002

 Vytunelované rádio Rebeca Martin
člen skupiny CITY B1  :-(

Najpopulárnejšia slovenská hudobná rocková stanica stojí pred zánikom. Nie preto, že by mala málo poslucháčov, o nich predsa v dnešnej dobe absolútne nejde. Ziskuchtivé krysy totiž zacítili peniaze. V rámci falošnej globalizácie slovenských súkromných médií, inými slovami „požieraním malých veľkými“ (viď minulosť Twist-Family, Fun-Tatry a i.) sa totiž snažia títo „tiežpodnikatelia“ zlikvidovať najpočúvanejšie rádio severného Slovenska. Pod nevinnou hlavičkou spoločného programu s bratislavským hudobným odvarom City-B1. Bratislava tým stratí JEDINÉ mestské rádio a Slovensko rockovú stanicu. A to iba preto, aby sa nejaký chuj nabalil. Ešte stále si myslíte, že žijeme v normálnom štáte?!
PS: Sobota 02. 02. 2002 ráno - nové jingle: „Rádio Rebeca, rádio, ktoré vám prináša najlepšiu hudbu 80-tych rokov.“ Tak ako City B1. Náhoda?!

09. 01. 2002
Ľudia, nikdy nekupujte byt! Nikdy! Radšej sa ožeňte, ožerte, ale nikto neskúšajte absolvovať ten nekonečný byrokratický kolotoč podpisov, faktúr, zmlúv, prehlásení, zmien bydliska a právnických kravín. Verte mi, absolvoval som to, viem o čom hovorím!

23. 12. 2001 
V predvečer Štedrého dňa som mal možnosť spoluzachraňovať život nočného ožrana snívajúceho svoj, takmer posledný sen, v pätnásťstupňovom mraze minuloročného decembra v priekope neďaleko nášho domu. Spoločnými silami sa nám ho, spolu s ľuďmi, ktorí ho tam našli, podarilo odšikovať domov, k nervovo zrútenej matke. I takto sa dajú tráviť sviatky pokoja a mieru...

Vyvolení?

Nech mi ešte niekto povie, že toto je normálny, spravodlivý a právny štát! Nech len skúsi! Nezvyknem nadávať, ale čo si tu už niektoré ľudské zmrdy dovoľujú, prekračuje nielen „normálne“ zákony, ale chápanie spravodlivosti ako takej! Nebudem to tu rozoberať, len chcem varovať všetkých, ktorí si naivne myslia, že sú v práve. Pozor, nie vždy je biela bielou, nie vždy je hlavná hlavnou, nie vždy je dva a dva štyri. Vieme, kde žijeme, vieme s kým a vieme ešte jednu krásnu pravdu. Aj tých, ktorí nosia nosy v oblakoch, sedem mobilov za opaskom, tri promile za volantom, vyholené hlavy v zime, tmavé okuliare v šere svojich obľúbených barov, „deviny“ vo vreckách a vákum v hlave, budú v čase ich zahnívania žrať červíky s rovnakou chuťou, ako nás ostatných. Len sa im to nesnažte vysvetliť, nemôžu to pochopiť, žijú predsa vo „svojom“ svete!

Čo ma v poslednom čase...
 POTEŠILO / TEŠÍ:

 

ZARMÚTILO / NAŠTVALO:


• v podstate to, že bývam vo vlastnom
• postup mužstva za ktoré som hral Slovenský pohár, do jeho štvrťfinále
• môj výkon v Zimnej lige
• ona

 


• 
vrodená nenávisť ľudí, ktorí sa od polovice januára stali mojimi susedmi
• šoféri večerných diaľkových liniek, ignorujúci autobusovú stanicu v Banskej Bystrici, kde nejako záhadne zabúdajú zastavovať na nástupištiach
• slovenský hokej
• slovenské „všetko“

Oficiálne počítadlo českého pôvodu Ťa zaregistrovalo ako návštevníka týchto stránok, od 9. augusta 2000. Samozrejme, že sa tu počítajú i moje návštevy, ktorých je vskutku požehnane :-)))  No, už ani nie...                                       grafy NAJ   

POST SCRIPTUM

Oznam pre užívateľov Internetu zaľúbených do Netscape Navigatoru. Neodporúčam. Aspoň nie v rámci tejto stránky. Skúšal som prezerať tu uvedené fakty v spomínanom prehliadači a bol som dosť znechutený. A preto (napriek osobnej antipatii k majiteľovi Microsoftu): Microsoft Explorer 4.0 (PC) a vyšší, myslím, že dosť rozšírený program v našej rodnej zemi, ktorý zatiaľ spĺňa všetky prioritné požiadavky efektov a defektov v tejto prezentácii použitých. Inak neručím za funkčnosť týchto stránok (čo ostatne neručím i tak...).

Ako autor tejto publikácie, odmietam zodpovednosť za objektívnosť informácií a názorov, tu uverejnených. 
Grafická úprava a texty: © martin tužinský 1999-2001
Dodatočne sa ospravedlňujem za chybné údaje alebo občasné pravopisné úlety, pretože niekedy naozaj nestíham... 

©  F. T. M.
SLOVAKIA
1999—2001

THE FIRM OF TUŽINSKÝ MARTIN - F.T.M. je neexistujúca fiktívna firemná značka, ktorá nie je nikde registrovaná a je vytvorená len pre moje nevinné účely.
 
Táto stránka vznikla preto, lebo som to považoval za vhodné.