uvod-motto.gif (11825 bytes)

mojej stránky výskyt, pre ľudí mne blízkych

32. vydanie • III. ročník • 01. marec 2001

© martin tužinský 1999-2001 • posledná aktualizácia: 14.03.2001

Naspäť do jaskýň!
Práve som dopozeral televízne noviny nemenovanej súkromnej televíznej spoločnosti. Viem, že nedávno som tu priam prisahal, že to už nikdy neurobím, nezdržal som sa však a za účelom nadobudnutia tzv. nezávislých informácii, som vykonal tento temer sebevražedný akt, trvajúci plných dvadsať hrôzostrašných minút. Tieto boli v komplet réžii všetkých negácii, postihujúcich našu chorú demokraciu s rakovinotvorným nádorom v podobe nedožratých hajzlíkov, ktorí ešte stále majú dosť kompetencií na to, aby tento mladý štát už úplne dorazili svojimi rozkrádačskými aktivitami. Nedostatok financií vo všetkých sektoroch, počnúc vysokoškolským štúdiom a končiac chaosom ťažkého priemyslu, beznádeje mladých rodín bez perspektívy, škodoradostnými úsmevmi nehanebných hovád, ktoré okupujú priestory parlamentu bez minimálnej snahy vykonať hoc’ minimálne pozitívum pre blaho slovenského národa, biedou zdrtení pracujúci štátneho sektoru, s hrôzostrašnou pravidelnosťou prepúšťaní zo svojich, často niekoľko desaťročí poctivo zastávaných pracovísk, ktoré akože sprivatizovala nejaká podnikaniachtivá krysa, ruka v ruke paktujúca s bývalou i súčasnou vládnou garnitúrou - to sú len čriepky všetkých negatív, ktoré v týchto tisícdvesto sekundách spravodajského mapovania slovenskej reality, odzneli. S hrôzou som sledoval „ministerku“ financií, pokojnú, bez najmenšieho pocitu viny sa priznajúcu k chybe v zvyšovaní cestovaného v autobusovej doprave, ďalej spravodajstvo o raketovo sa stupňujúcej kriminalite nielen na uliciach, ale i v parlamentných priestoroch, nekonečné sa strkanie do riti zástupcom novodobej totality - Európskej únie, ako i ostatných „aktualít“, a v duchu sa mi začali podvedome vybavovať verše Chalupkovej revolučnej básne „Mor ho!“, s reálnou perspektívou zrealizovania tohto posolstva predošlých generácií, súčasnou, minimálne rovnako utlačovanou bedačou, slovenským národom nazvanou... O pol ôsmej som bol zrelý na infarkt, ktorý zachránil snáď len liečivý humor amerického „sitkom-u“ Priatelia. Že vraj komunizmus padne... Tak pozrite, kto zas vládne!
 Ešte raz som jemný šok v tento večer prežil. To vtedy, keď som išiel za účelom importnej činnosti do našej kuchyne zlikvidovať kompletné zásoby vajec. Na stole ma totiž čakali dve „veselé“ obálky s ešte veselším obsahom. Káblová spoločnosť si dovolila zaslať doporučený pozdrav s novým cenníkom mesačného paušálu a milý dopis v taktiež doporučenej forme mi poslalo i geniálne genitálne riaditeľstvo nemenovanej poisťovne s „úpravou“ môjho poistného v ich prospech. Mať vtedy oboch generálnych riaditeľov v našej obývačke a niekde poruke i poľné delo kalibru štyridsaťšesť, nepochybujem, že by som sa zajtra dostal na titulnú stránku bulvárneho plátku Nového Času.
A vtedy mi v lebečnom priestore, kde bežný smrteľník nosieva svoj hardisk, skrsla perspektívna myšlienka: Čo keby sme všetci tí, ktorí nie sme spokojní so smerovaním tejto spoločnosti zo dňa na deň nechali všetko tak ako je, odpojili elektrinu, plyn, zahodili všetky identifikačné preukazy i mobilné telefóny, obliekli sa do leopardej kože a zaliezli naspäť do jaskýň ku kamennému kladivu a surovému mamutiemu steaku. A tam, zabudnutí niekde medzi stalagnitami, stalaktitami a stalagnátmi, započali by sme celú ľudsko-technickú evolúciu nanovo, s vierou, že možno na druhý pokus sa celej spoločnosti snáď podarí úspešne odpichnúť z tejto štartovacej čiary v ústrety pozitívnemu vývoju ľudskej rasy ako takej. Pretože pokus s poradovým číslom jedna, ktorého zásluhou, s odretými ušami dokrivkala dvojnohá populácia až do dvadsiatehoprvého storočia bol, priznajme si to, zjavne neúspešný!

PS: S tou jaskyňou to vlastne tiež nebude asi reálne - mám dosť opodstatnené podozrenie, že i tie sú už sprivatizované, a teda neobývateľné... 
Joj, aby som nezabudol - takto po mesiaci, plnom iných aktivít, pekne vítam!

V prípade, že táto moja prezentácia, momentálne plná skepsy a bedákania, nebola dlhšie editovaná, kliknite SEM. Tam mám čosi ako zálohu, funkčnú v neaktualizovateľnom stave tejto stránky.
POZN.: Všetky rubriky sú „apgrejdované“ nezávisle na oficiálnych vydaniach mojej web-prezentácie, pričom vo všetkých je vyjadrený môj subjektívny názor na udalosti, ktoré sa v mojom okolí udiali, dejú, alebo budú diať, a ktoré sa nemusia zakladať na skutočnej pravde. Za všetko uvedené na doméne www.hemendex.sk nesiem zodpovednosť teda len v rámci tejto samotnej stránky. 

Voľajaké tie novinke na tejto stránke

Rádio-aktuality a nejaké zempétrojkované jingle   o rádiách

Nádej na postup Erlandu znova o čosi reálnejšia    erland bb 
03. 03. 2001  Erland - Uhlisko 5:0 kontumačne
Možno to bolo tým dažďom, ktorý svojou nezvyčajnou intenzitou kropil banskobystrický chotár, možno to zapríčinili neprekonateľné zľavy v hypermarkete Tesco, možno športovú aktivitu našich súperov ubrzdili nekonečne originálne relácie nekonečne originálneho novovzniknutého rozhlasového omylu, s nekonečne originálnym názvom OKEY, každopádne treba uviesť, že na zápas šiesteho kola Zimnej ligy malého futbalu v Banskej Bystrici v hale ZVT, sa zišlo v požadovanom počte len jedno mužstvo.  pokračovanie

Erland znovu s desaťgólovým prídelom    erland bb 
17. 02. 2001  Erland - Iskra 10:2 (2:0) - Zimná liga 2000/2001
Tak sme sa konečne chytili. Hoci už trošku neskoro, keď je nádej na postup o čosi menšia ako na začiatku. Druhýkrát sa nám však podarilo uštedriť súperovi dvojciferný nádel, pričom dnes to bolo, tak ako minulý týždeň desať „kusov“...  pokračovanie

Skalp Javanky si odniesla ŠK Slovakia   o futbale 
10-11. 02. 2001  Zimný futbalový turnaj - telocvičňa RATES Zvolen

A tak sa turnaj nakoniec konal. Dokonca sa bolo i na čo pozerať. Ale pekne po poriadku... 
V tento relatívne uzimený víkend sa v športovej hale bývalého Rates-u Zvolen, ktorá teraz patrí neviemakým marhám, (ktoré sa starajú len o to, aby sa za športový pobyt v jej útrobách riadne platilo, ale údržba interiéru ich absolútne neinteresuje) uskutočnil neviemkoľký ročník akože Zimného turnaja.  pokračovanie

Prvé víťazstvo Erlandu - Zimná liga 2000/2001  erland bb 
03. 01. 2001  Erland - Tajfún 10:1 (4:0) 

Nie, to v žiadnom prípade nie je preklep. Fakticky sa nám podarilo značne indisponovaného súpera zdolať deväťgólovým rozdielom a len naša strelecká impotencia zabránila väčšiemu debaklu tohto, inak treťoligového banskobystricko-maloligového celku.  pokračovanie

...a pár technických a kozmetických zmien, ktoré nestoja za spomenutie...

Pripravujem...

V rubrike „o inom plus“ - po novom „svetabôľ“ uvediem nový článok na „revolučnú tému“. 
V sobotu odohrá Erland ďalší zápas v zimnej lige, pričom ide o existenčné stretnutie. 
Podstránka „Rádiá“ bude bohatšia o cca 5 MB džinglov zaniknutých rádií, alebo znelkami, ktoré už v rádiách zrejme nikdy neodznejú. Len musím vyriešiť problém s kapacitou www-priestoru.
Pridám i nové fotky do svojej samoľúbej rubriky.

Ďakujem...

všetkým, ktorí dúfajú v lepší osud tejto republiky a tým pádom dodávajú nádej na prežitie ostatným, ktorí už klesli vo svojej viere v lepšiu budúcnosť. Ďakujem tým, ktorí bojovali sa samostatnosť Slovenska, či už v dávnej minulosti, alebo v tej novodobej. Predstavovali ste si to inak. Ja taktiež. A som smutný, že ani som neurobil nič pre to, aby sa naše nádeje naplnili.

Realita vo veršoch

Každý kráľ mal svojho šaša,
čo sa svetu vysmieval.
Kráľ dnes nie je. Zato vládne
šašo s funkciou premiéra.

Trón kráľovi len smrť vzala.
No faktom je súčasným,
že dnes šašo musí rátať
s panovaním dočasným!

Vlčí svet (Vlčiny)

Minule som tu blbol s hrošími veršami. Hoci vtedy to bolo niečo až hraničiace s hroším šialenstvom (hrochoviny ma načisto ovládli i v bežnom prúde života), zvieracie úlety mi pokoja nedali i v tomto vydaní, i preto tu prichádzam s pár veršami, tentoraz na vlčiu tému. Hoci sám nechápem, kam s tým vôbec smerujem... (A to som sa čudoval, keď kolegyňa pred časom nazvala moje sklony - infantílnymi.)

Videli ste tĺka?
Vĺčik dostal vlka!
Na Medveďej ulici,
keď šiel k svojej vlčici.

Vlk uhryzne vlka,
iba v takom páde,
že to isto videl,
v tej Národnej Rade.

Je to pravda odveká,
vlk neskočí na vlka.
Len ak činí sex-kreácie,
v duchu svojej orientácie.

Už je to raz veru tak,
z vlka stal sa vlkodlak.
Postrehol som chybu dáku:
zjedol ovcu na cesnaku!

Viem, zatiaľ je toho pomenej a v diskutabilnej kvalite, ale keby ste vedeli, koľko času mám na túto stránku, čudovali by ste sa, že sa ňou vôbec zapodievam. :-)

Aby sme sa rozumeli

www.hemendex.sk je osobná stránka čisto o mne a pre ľudí, čo ma poznajú, alebo poznať chcú. Ak teda hľadáš rozptýlenie iného charakteru, skús sa poobzerať inde. Internet je nekonečný... Ostatných vrelo vítam!

 
Vyhlásenie (07.01.2001)

Toto tu už opakujem po tretíkrát, ale z dôvodu, že je to stále aktuálne, zaradil som to i do tohto, 32. vydania:
To, čo si v poslednej dobe dovoľujú štátne a vládne orgány, postráda najmenší závan logiky a zdravého rozumu. Nekonečné a nereálne zdražovanie, ktoré údajne má pokryť schodok v štátnom rozpočte, v skutočnosti pláta finančné diery vznikajúce svojvoľným obohacovaním samotných mocných! 
Som hrdý, že som Slovák, hanbím sa však za tých, ktorí tento štát momentálne bezhlavo likvidujú. Hanbím sa za súčasnú vládu a jej príživníkov. Preto súčasnému vedeniu tejto republiky, všetkým kompetentným, ktorí sú zodpovední za momentálnu situáciu, v ktorej sa Slovensko nachádza, vyhlasujem na tomto mieste s plným vedomím i svedomím
AKTÍVNU OBČIANSKU NEPOSLUŠNOSŤ! 
Martin Tužinský, Zvolen - 07. 01. 2001

 

MaxiChatOzaj, aby som nezabudol dôležitú vec - konečne sa nám podarilo spojazdniť i-net v práci tak, že môžeme „četovať“. Takže občasne, najmä počas pracovnej doby :-) som zastihnuteľný v on-line podobe na Maxichate, kde sa mi celkom zaľúbilo...
Detto aktivity prevádzam v občasnom snažení i na www.chatx.sk pod rovnakým označením vajco-šunkovej kompozície, takže i tam občas môžete zhliadnuť mňa ako takého... Hehe!
Inak, upozorňujem, že nič z tohto nerobím na úkor pracovných povinností - info pre mojich šéfov.

I to sa stalo...

február 2001
Nedávno, konkrétne 1. februára roku Pána 2001, nadobudli platnosť nové tarifné sadzby cestovného v autobusovej i železničnej doprave. Inak povedané, oficiálne sa globálne zvyšovalo cestovné o 15 percent. Údajne. Pretože realita je o čosi odlišná:
príklad prvý:
Autobus na trase Zvolen - Važec stál pred zvýšením cestovného 100 korún Slovenských. Po úprave 120 Sk! 
príklad druhý:
Dôchodcovské lístky v hodnote 1 Sk (slovom jedna koruna) sa zvýšili o percento priamoúmerne sa zvyšujúce so vzdialenosťou, ktorú v interiéri autobusu plánuje dôchodca (bývalý tvorca národného bohatstva) podniknúť. Konkrétne v prípade, ktorého som mal možnosť sa zúčastniť, sa jednalo o 6400 % zvýšenie cestovného, čo je v porovnaní so sľubovanými 15 percentami niekoľkotisíc- násobne vyššie navŕšenie, hodné trestného postihu! 
príklad tretí:
žiacke cestovné lístky sa zvýšili (vraj - to nemám potvrdené) o cca 80 %, čo tiež je číslo pomerne dosť vzdialené údajným a horespomínaným 15 percentám.
Neviem presne, kto bol pôvodca tohto pätnásťpercentného informačného bludu, ale určite to bol kompetentný, a istotne nie celkom duševne zdravý živočích!

Paradoxy

február 2001
V nekonečných reklamných spotoch nás zaplavuje francúzsko-slovenský mobilný gigant Globtel neustálymi reklamami o kvalite svojej siete.
Zo siedmich SMS, poslaných na môj mobil, mi v minulom týždni dorazili štyri.

UPC ma vo svojom doporu- čenom liste ubezpečila, že všetky finančné prostriedky získané zo zvýšenia mesačných poplatkov boli, sú, i budú použité na skvalitnenie služieb tohto pos- kytovateľa káblového rozvodu.
Druhý deň po doručení listu mi na vyše dvadsaťštyri hodín „vyletela“ nakomplet polovica ponúkaných programov.

Už Švejk v Hašekovom románe vyhlásil, že každá vláda, ktorá zdražie pivo, musí padnúť.
V najbližšej dobe má údajne cena piva celoplošne vzrásť o dve až tri koruny na polliter.

Kúpyschopnosť slovenského národa je vraj na katastrofálnej úrovni.
Vo Zvolene sa po veľkosklade „Metro“ plánujú postaviť minimálne dva obrovské obchodné domy.

Čo ma v poslednom čase...
 POTEŠILO / TEŠÍ:

 

ZARMÚTILO / NAŠTVALO:


• ONA, pretože mi dáva nádej, sklamaniami skoro zavraždenú
• že mi bolo ponúknuté brankárčenie v IV. futbalovej lige
• a čo ja viem? Asi to, že som relatívne fyzicky zdravý

 


• falošné podanie rúk dvoch predstaviteľov Slovenskej vlády pred televíznymi kamerami - J. M. versus M. Dz.
• novela ústavy
• reakcie verejnosti na novelu ústavy
• kvalita cestovania nepriamo úmerná jeho zvýšeniu
• zákazníci našej firmy a praktiky môjho šéfa... :-(
• fakt, že nemám čas ani na túto rubriku - dobrú noc!

Oficiálne počítadlo českého pôvodu Ťa zaregistrovalo ako návštevníka týchto stránok, od 9. augusta 2000. Samozrejme, že sa tu počítajú i moje návštevy, ktorých je vskutku požehnane :-)))
(od 13. 11. 2000 sa počíta len jeden denný prístup z jedného počítača, pretože z vlastnej skúsenosti viem, že za jedinú pracovnú zmenu som dokázal pozdvihnúť počet návštev i o desať čísel, čo pôsobilo dosť samoľúbo. Preto teraz budem mať o veciach, dúfam, väčší prehľad.)
Nový rok 2001 som započal s cca 400 návštevami, čo som následne oslávil i s úrokmi.
16. 02. 2001 som dosiahol päťstú návštevu a tým šťastlivcom som bol osobne ja sám, ako taký...

POST SCRIPTUM

Oznam pre užívateľov Internetu zaľúbených do Netscape Navigatoru. Neodporúčam. Aspoň nie v rámci tejto stránky. Skúšal som prezerať tu uvedené fakty v spomínanom prehliadači a bol som dosť znechutený. A preto (napriek osobnej antipatii k majiteľovi Microsoftu): Microsoft Explorer 4.0 (PC) a vyšší, myslím, že dosť rozšírený program v našej rodnej zemi, ktorý zatiaľ spĺňa všetky prioritné požiadavky efektov a defektov v tejto prezentácii použitých. Inak neručím za funkčnosť týchto stránok (čo ostatne neručím i tak...).

Ako autor tejto publikácie, odmietam zodpovednosť za objektívnosť informácií a názorov, tu uverejnených. 
Grafická úprava a texty: © martin tužinský 1999-2001
Dodatočne sa ospravedlňujem za chybné údaje alebo občasné pravopisné úlety, pretože niekedy naozaj nestíham... 

©  F. T. M.
SLOVAKIA
1999—2001

THE FIRM OF TUŽINSKÝ MARTIN - F.T.M. je neexistujúca fiktívna firemná značka, ktorá nie je nikde registrovaná a je vytvorená len pre moje nevinné účely.
 Toto vydanie bolo nahadzované na internet: 28. 02. - 01. 03. 2001 v priebehu dňa.