uvod-motto.gif (11825 bytes)

mojej stránky výskyt, pre ľudí mne blízkych

30. vydanie • III. ročník • 08. január 2001

V novom miléniu...
hemendex hlásnik - samoľúby časopis
To je hrozné! Dostať sa u nás doma k počítaču je niekedy väčší problém, ako zdokumentovať Kanisove výherné tikety, vďaka ktorým si postavil skromnú dreváreň. Ale už som tu a nik ma od neho nevyhodí! Iba ak by ma niekto zavolal do telocvične... Z tej som sa však vrátil dnes o štvrtej ráno, takže športu, najmä toho nám Slovákom najbližšieho, mám pre tento víkend dosť. 
Patrilo by sa niečo popriať do nového roku, storočia, milénia... Verím, že každý si v polnočnom prechode dvoch tisícročí niečo krásne a nesebecké želal, takže ja už len takto globálne poprajem Slovensku i celému svetu, aby tento nový rok bol oveľa horší ako ten budúci, ale, preboha, nech je úspešnejší ako minulý. O to sa však musíme postarať každý sám.
Originálnosť osláv slovenského Silvestra nepoznala hraníc. Niektorí moji známi sa zrúbavali v kolektívnych i individuálnych formách, v reštauráciách, chatách, dokonca som počul aj o Silvestri na lyžiarskom vleku, plavárni a, nebudete veriť, i pod stanom. Nie Stanom, ale skutočným pláteným, dvojlôžkovým, nevykurovaným stanom, zaskobovaným v borovicovom lese nedalekej Poľany. Niekoľkí kamaráti zase nedokázali ani v posledný deň druhého tisícročia opustiť svoju rodnú krčmičku, v ktorej počas roka prežívali dobré i zlé, a usporiadali si v nej „silvestrovské mecheche“. Pretiahlo sa do druhého januára. :-)
Ja som mal už tradične šťastný výber partie na prežitie posledných dní roka. Na prenajatej chate v Kováčovskej doline sme sa stretli štyria futbalisti, s partnerkami a dvoma morskými sviňami. O forme zábavy píšem na inom mieste, tu len spomeniem, že bola fantastická. Zábavnej pyrotechniky sme mali viac než dosť, o čosi menej sme vlastnili technických znalostí k jej úspešnej realizácii, takže zdanlivo bezvýznamné obavy z likvidácie súkromnej nehnuteľnosti boli občas viac ako podstatné. Všetko to však skončilo vcelku v pohode, straty na životoch boli v plánovanej tolerancii.
Nový rok sa teda započal vcelku úspešne, nevyhli sme sa, už tradičnému zdražovaniu, priznám sa, že mi uniklo, aký dôvod na zvyšovanie cien tentoraz vláda uviedla. Dôvod a najmä príležitosť sa však na Slovensku vždy nájde, to poznajú najmä Slováci, ktorí „príležitostne“ trebárs... pijú. Samozrejme, že najväčšie zvyšovania cien uskutočnili slovenské monopoly, či už to boli plynári, elektrári, bytári (to sú tí, čo zdražujú nájomné), poisťovacie i transportné inštitúcie a najnovšie i UPC, čoby káblový bazmek. Všetko sa to vraj vmestí do päťstokorunovej položky navýšenia rodinného rozpočtu, čomu treba veriť, pretože to tak vyrátal najväčší slovenský „tiežekonóm“ „Džejár“ Miklóš. Že už doteraz niektoré rodiny len tak-tak prežili, si zrejme vo svojich výpočtoch nevypočítal... Takže nový rok sa nám započal a nám nezostáva nič iné, len ho prežiť. A k tomuto ťažkému predsavzatiu Vám želám veľa zdravia, síl a najmä trpezlivosti. Želám úspešné a plnohodnotné prežitie prvého roku tretieho tisícročia. Veľa síl, Slováci!  

Hneď takto tuto v úvode chcem upozorniť na jednu vec: Ak by som sa dlhšie javil ako stránkovo pasívny, teda čo sa týka aktualizácií, tak kliknite SEM. Pretože jav, ktorý sa nedávno udial a to, že som nemohol editovať túto stránku, napriek tomu, že zdanlivo vyzerala pomerne funkčná, by sa mohol ešte niekedy vyskytnúť. Preto na, o dva riadky vyššie spomínanom mieste, by mala po nakliknutí nabehnúť záložná adresa mojej osoby, ktorá by v núdzi spĺňala funkciu oficiálnej prezentácie mňa, teda človeka ako takého.

Voľajaké tie novinke na tejto stránke

Koncert Staré Páky - Dom kultúry vo Zvolene - 26.12.2000
Silvester na chate - Kováčovská dolina - 30.12.2000-01.01.2001
Fotky z akcií - MMM 2000, Trampi 2000 a Práca
Rádia počas vianoc - taký výcuc z viančného vysielania
...a niekoľko drobností, ktoré mi zabrali celý víkend

Ďakujem...

...kamarátom futbalistom, ako i ich manželkám, ktorí dokázali prichystať vskutku prekrásneho Silvestra bez papučového poňatia strávenia posledného večera v minulom tisícročí. Ak mi bude poskytnutá možnosť si to zopakovať, vďačne ju príjmem!
PS: díki aj Maji, ktorá prevzala na tento večer úlohu mojej partnerky a sama vie, ako úspešne ju zvládla :-)

Som sa tu síce minule dušoval, že od tridsiateho vydania, resp. od nového roku tu prevediem rapídne grafické rekonštrukcie, zostalo však, ako obvykle, pri sľuboch. Naozaj som skúšal všelijaké formy nového poňatia stránky, včas som si však uvedomil, že tvorenie i-netovských stránok nepatrí zrovna medzi moje výrazné plusy, napriek tomu, že ma to baví. Z mne vlastnou závisťou hľadím na profesionálne há-té-em produkty profesionálnych servrov (ja neviem, toto slovo sa asi nedá skloňovať) a nereálne snívam, že raz aj ja budem podpísaný pod niečím tak úžasným. Ale učím sa za pochodu a s tou novou grafickou úpravou to myslím skutočne vážne. Pretože to tu už začína byť neprehľadné. Prípadné nápady privítam i z externých zdrojov na mojom maily, takže kľudne sa ozvite. Do najbližšej aktualizácie sa majte. Trebárs i pekne!
Dnešok vo veršoch

V dnešnej dobe veľký rozdiel
Čechov a nás, Slovákov,
je fakt, že kým Češi „hrajú“,
my sme v roli „divákov“.
Rozmer našich oboch pováh
je jak v kartách rub i líc.
Totiž kým my doma spíme,
Česi vyjdú do ulíc! 
Keď menili riaditeľa
v našej „tiežtelevízii“,
národ šomral, ale čušal,
netúžil po revízii.
A keď vláda českých bratov
dosadila Hodača,
ľud prekukol jasnú zradu,
na námestia vykráčal...
A preto nás pekne prosím,
poučme sa, Slováci,
nehľaďme už na problémy
jak nestranní diváci.
Skúsme zdvihnúť veľké zadky,
a v úlohe žandára,
vyprevaďme nenažraných
vlkov z nášho košiara!

Aby sme sa rozumeli

www.hemendex.sk je osobná stránka čisto o mne a pre ľudí, čo ma poznajú, alebo poznať chcú. Ak teda hľadáš rozptýlenie iného charakteru, skús sa poobzerať inde. Internet je nekonečný... Ostatných vrelo vítam!

 
Vyhlásenie

To, čo si v poslednej dobe dovoľujú štátne a vládne orgány, postráda najmenší závan logiky a zdravého rozumu. Nekonečné a nereálne zdražovanie, ktoré údajne má pokryť schodok v štátnom rozpočte, v skutočnosti pláta finančné diery vznikajúce svojvoľným obohacovaním samotných mocných! 
Som hrdý, že som Slovák, hanbím sa však za tých, ktorí tento štát momentálne bezhlavo likvidujú. Hanbím sa za súčasnú vládu a jej príživníkov. Preto súčasnému vedeniu tejto republiky, všetkým kompetentným, ktorí sú zodpovední za momentálnu situáciu, v ktorej sa Slovensko nachádza, vyhlasujem s plným vedomím i svedomím AKTÍVNU OBČIANSKU NEPOSLUŠNOSŤ! 
Martin Tužinský, Zvolen - 07. 01. 2001

 

MaxiChatOzaj, aby som nezabudol dôležitú vec - konečne sa nám podarilo spojazdniť i-net v práci tak, že môžeme „četovať“. Takže občasne, najmä počas pracovnej doby :-) som zastihnuteľný v on-line podobe na Maxichate, kde sa mi celkom zaľúbilo...

I to sa stalo...

07. 01. 2001
Súčasná kríza v Českej televízii ma prinútila rozmýšľať a najmä spomenúť si na, nie tak vzdialenú dobu, keď sa čosi veľmi podobné udialo v televízii Slovenskej. Všakže si spomínate na dosadenie na post riaditeľa STV pána Kubiša vtedajšou vládnou koalíciou? Ako sa vtedy zachoval ľud? Tradične, slovensky. Pošomral, pohrozil prstom (keď ho nikto nevidel) a pokojne žužľal ChioChipsy pred televízorom. Takýto sme my revolucionári... Nepoznám súčasný problém ČT do detailov, viem však jedno. Od bratov Čechov sa máme, najmä v tomto smere, ešte čo učiť. Pretože podobné problémy netkvú iba v priestoroch štátnych televízií... 

04. 01. 2001
Po nekonečných hodinách kompletnej reorganizácie počítačovej siete v našej firme, som len tak skusmo navštívil
www.maxichat.sk, ktorý mi do tej doby (vraj nejaký problém z IP) nechcel fungovať. Teraz však išiel a ja som prvýkrát v živote „chatoval“. A snáď budem i tento týždeň. Ale pozor, vraj je to nákazlivé... :-) 

25. 12. 2000 
Vynikajúcu knihu som dostal do rúk. Napriek tomu, že sa do týchto chvíľ vojne úspešne vyhýbam, literatúra, týkajúca sa vojnovej tematiky sa mi nesmierne ráta. „Černý baroni“ - toť názov tohto bestselleru, ktorý som mal pred niekoľkými rokmi možnosť vidieť i sfilmovaný. Netušil som však, že ide vlastne o autobiografiu. Samozrejme, že Kefalín si určite niečo primyslel, zmysel však zostal zachovaný. Napriek súčasnej ťažkej dobe som šťastný, že som sa nenarodil v časoch „Víťazného února“. Pretože tieto dobové tragikomédie mi ešte po niekoľkých desaťročiach naháňajú strach!

22. 12. 2000
Nie každý človek bol pred sviatkami „vianočne“ naladený. Dosť ma mrzí, že dva dni pred najkrajšími sviatkami roka som sa stretol s neochotou vykonať niečo, čo síce nespadá do pracovného úkolu, ale môže to demonštrovať ľudskosť, teda vlastnosť ktorou sa líšime od ostatných tvorov tejto planéty. O čo išlo: Posledný autobus z Banskej Bystrice smerom na Zvolen mal  v tento deň odchod o trištvrte na polnoc. Pretože je to medzinárodná linka z východu Slovenska až do ďalekého Brna, vodič zrejme uznal, že môže odísť o päť minút skôr. Pohýňal sa 23:40, keď som v diaľke videl uháňajúceho kamaráta, ktorý nerátal s týmto myšlienkovým pochodom východniara-šoféra. Ten na moju prosbu, aby ho desať sekúnd počkal, odvetil nádhernou východoslovenčinou: „My na ľudze nečekáme, ale ľudze čekajú na naš!“ a ignorujúc zákaz odbočenia, pokojne odfičal v protismere smerom na Zvolen. Kamarát musel ísť taxíkom za päť kilo. I taki šu ľudze...

Čo ma v poslednom čase...
 POTEŠILO / TEŠÍ:

 

ZARMÚTILO / NAŠTVALO:


• že som počas Vianoc a Silvestra, dostal mnoho krásnych mailov a SMS-iek.
• žeby ceny benzínu? (zatiaľ)
• včera (6.1.) sa mi darilo na tréningu v bráne
• že som po dlhej dobe konečne dočítal knihu do konca

 


• nevľúdnosť mnohých ľudí počas vianočných sviatkov (včetne mňa)
• to, že na jednej strane nariekam, keď mi niekto ublíži a na strane druhej sústavne ubližujem druhým ja
• tradične, idioti z vlády
• že kvôli jednému chujovi muselo na Starých Horách v dopravnej nehode zahynúť niekoľko nevinných ľudí
• príhovor zvolenského primátora
• príhovor slovenského prezidenta
• samozvaný monopol káblovej televízie UPC
• že mi v ruke vybuchla petarda

Oficiálne počítadlo českého pôvodu Ťa zaregistrovalo ako návštevníka týchto stránok, od 9. augusta 2000. Samozrejme, že sa tu počítajú i moje návštevy, ktorých je vskutku požehnane :-)))
(od 13. 11. 2000 sa počíta len jeden denný prístup z jedného počítača, pretože z vlastnej skúsenosti viem, že za jedinú pracovnú zmenu som dokázal pozdvihnúť počet návštev i o desať čísel, čo pôsobilo dosť samoľúbo. Preto teraz budem mať o veciach, dúfam, väčší prehľad.)
Nový rok 2001 som započal s cca 400 návštevami, čo som následne oslávil i s úrokmi.

POST SCRIPTUM

Oznam pre užívateľov Internetu zaľúbených do Netscape Navigatoru. Neodporúčam. Aspoň nie v rámci tejto stránky. Skúšal som prezerať tu uvedené fakty v spomínanom prehliadači a bol som dosť znechutený. A preto (napriek osobnej antipatii k majiteľovi Microsoftu): Microsoft Explorer 4.0 (PC) a vyšší, myslím, že dosť rozšírený program v našej rodnej zemi, ktorý zatiaľ spĺňa všetky prioritné požiadavky efektov a defektov v tejto prezentácii použitých. Inak neručím za funkčnosť týchto stránok (čo ostatne neručím i tak...).

Ako autor tejto publikácie, odmietam zodpovednosť za objektívnosť informácií a názorov, tu uverejnených. 
Grafická úprava a texty: © martin tužinský 1999-2001
Dodatočne sa ospravedlňujem za chybné údaje alebo občasné pravopisné úlety, pretože niekedy naozaj nestíham... 

©  F. T. M.
SLOVAKIA
1999—2001

THE FIRM OF TUŽINSKÝ MARTIN - F.T.M. je neexistujúca fiktívna firemná značka, ktorá nie je nikde registrovaná a je vytvorená len pre moje nevinné účely.
 Toto vydanie bolo nahadzované na internet: ôsmeho januára 2001 v priebehu dňa.