26. decembra 2002 o 11.00 h. sa odohral 9. ročník exhibičného futbalového stretnutia

• • •
A TUTO je čosi pre tých, ktorí sa chcú vyjadriť k čomusi, čo súvisí s týmto zápasom.

ORGANIZÁCIA:
• • •
Ako bolo spomínané, hrá sa za každého počasia na akomkoľvek teréne. Podľa relevantných informácií, bude postarané aj o občerstvenie - za bezkonkurenčné ceny! I tak bolo.

Maťo Svintek

INFO:
• • •
Stretnutie aktérov zápasu je o 10.00 na ihrisku VI. ZŠ. (niektorí meškali :-))

Reportáž
V to štvrtkové sviatočné ráno bolo vo Zvolene snáď mínus milión stupňov. Povrch planéty bol zamrznutý na kosť, našťastie asi desaťcentimetrová snehová pokrývka pozakrývala všetky nerovnosti terénu ihriska VI. ZŠ vo Zvolene. Účasť hráčov bola napriek tropickej zime solídna. Súpisky sa nakoniec mierne pozmenili, o štvrť na dvanásť však na ihrisko vypochodovalo dvadsaťdva športovcov a za účasti približne stovky divákov odohrali veľmi kvalitné exhibičné sviatočné štefanské futbalové stretnutie.
Účastníci Štefanského futbalu 2001
Slávnostný výkop zápasu mal primátor Zvolena Ing. Vladimír Maňka. Hneď potom sa začalo samotné stretnutie. Od úvodu malo veľmi svižné tempo, napriek faktu, že sneh na ihrisku ešte nebol udupaný. Asi v piatej minúte zápasu ušiel po ľavej strane „modrý“ (i keď v skutočnosti zelený) Laco Páleník a brankárovi „Červených“ Janovi Slančíkovi nedal šancu. 1:0 pre Modrých. Nie dlho na to, po niekoľkých dobrých šanciach Červených, zo skrumáže pred bránkou modrých, vydoloval loptu niekdajší prvoligista Maroš Borgoň a nekompromisne zavesil. 1:1. Zápas bol v tých chvíľach vyrovnaný nielen gólovo, ale i kvalitatívne. Červení mali však o čosi viac príležitostí, ich vysunutý hrot, Slávo Belák, však postupne zahodil i tie najgólovejšie a tak musel prísť zaslúžený trest. Paťo Ryba z nenápadnej akcie Modrých presnou strelou k ľavej žrdi trestal. Hneď po tomto góle zvýšil na 3:1 nestárnucí „Koki“ Grolmus. Začal sa rodiť debakel. Našťastie však Červení ihneď vystupňovali svoje futbalové snaženie, ktoré korunovali tesne pred koncom prvého polčasu. Po ruke brankára mimo šestnástky, z priameho kopu prekrásnym gólom do vinklu znížil na 2:3 Ičo Novosad. Takto skončil i prvý polčas a hráči sa išli občerstviť do „bufetu“.
Druhé dejstvo bolo poznačené únavou z ťažkého terénu - brodiť sa snehom po dvoch vianočných „prejedených“ dňoch, je skutočne obdivuhodný výkon. Napriek tomu sa stále hral svižný futbal s mnohými šancami na oboch stranách. Opäť však vynikli brankári. V mužstve modrých vystriedal Dana Valacha Ďuro Cingel, v bránke Červených odchytal celý zápas Jano Slančík, ktorého už v druhom polčase neprekonal nikto. Po Borgoňovom góle popod padajúceho Cingela bolo v polovici druhého polčasu vyrovanané. A keď desať minút pred koncom otočil zápas svojím druhým gólom Igor Novosad, začal sa rodiť prvý „neremízový“ výsledok v histórii Štefanských futbalov. Hoci Modrí vyvinuli priam drvivý tlak v posledných desiatych minútach, Červení už loptu do siete nepustili a ubránili tesné víťazstvo (ktoré bolo na následnom posedení mnohokrát príčinou rôznych posmeškov i následných nevinných konfliktov).
Hráčom oboch mužstiev však patrí zaslúžený obdiv, v dvadsaťstupňovom mraze podať tak kvalitný výkon, je nad sily bežného smrteľníka. Následné posedenie „U Stehlíka“ však potvrdilo, že hráčom po tomto zápase poriadne vytrovilo. A to vo všetkých smeroch. Poslední sme sa totiž rozchádzali v neskorých nočných hodinách. Vraj...