SILVESTER ’99 - tajov

Posledné dva dni starého a prvé dva dni roka nového som sa, viacmenej úspešne, zobúdzal v malebnej dedinke Tajov, aby som s niekoľkými fantastickými ľuďmi privítal príchod nového roku s magickou trojnulou. V tejto časti mojej osobnej stránky z neho prinášam malú, obrazovú reportáž.
Spomínaná silvestrovská akcia sa odohrávala v pozostatkoch rodinného domu môjho kamaráta a kolegu Peťa, ktorý, spolu s manželkou, šľachetne a s pomerne veľkým rizikom, ponúkol štvornásobný nocľah deviatim pútnikom, ktorí so zámerom ukončiť v jeho priestoroch dvadsiate stročie, túto ponuku bez akéhokoľvek váhania, prijali.
• DEŇ PRVÝ 30.12. - Príchod
Hneď po príchode všetkých zúčastnených sme sa usadili v miestnosti, ktorú domáci vyhradili ako hlavné epicentrum všetkých prítomných a hlavné dejisko alkoholicko-spoločenských úletov. Hlavný organizátor a gazda v jednej osobe v miestnosti nefiguruje, čo je badateľné na našich skleslých a beznádejných pohľadoch. Ten môj sa konkrétne sústredí na zhypnotizovanie dvoch fľaší vína, za účelom ich neskoršej likvidácie...
• DEŇ DRUHÝ 31.12. - Obed
Prvý deň bol vybaľovací, nebolo teda času na podobné vysedávania, hoci prvá fotka je výnimkou z tohto pravidla. Tento záber je zase zo dňa druhého, čiže Silvestra , konkrétne jeho slávnostného obeda. Na fotke našťastie nie je poznať pleťové a pod-očné prejavy únavy z predošlej prehýrenej noci, počas ktorej niektorí jedinci, konkrétne títo traja, odchádzali do postelí s ranným úsvitom. Vtedy však fotograf prítomný, žiaľ, či našťastie, nebol.
• DEŇ DRUHÝ - Šport. popoludnie
Keďže silvestrovská párty nesmela postrádať aktívnu športovú činnosť, rozhodol sa neznámy športový referent usporiadať turnaj v stolnom hokeji. Napriek svojej stolnohernej indispozícii, skončil som na krásnom, štvrtom mieste (zo šiestich). Proti profíkom som nemal šancu. Chlapci totiž počas VŠ-štúdií, hrávali túto spoločenskú hru denne. Na fotke sa prvýkrát objavuje majiteľ „penziónu“, ktorý, napriek strhujúcemu zápasu, poskytol láskavý úsmev do kamery.

• DEŇ DRUHÝ - Silvestrovská sánkovačka
Polnočný príchod nového milénia sme sa, po predbežnom hlasovaní, rozhodli tráviť na kopci miestnej Kalvárie a vynikajúcim výhľadom na Banskú Bystricu i jej silvestrovské ohňostroje a tak sme sa po výdatnom obede vybrali obzrieť terén. Skončilo sa to neplánovanou, hromadnou sánkovačkou, ktorá nám vydržala do neskorých popoludňajších hodín. Počet omrzlín, podliatín a monoklov si v tej chvíli nikto nevšímal, nálada bola totiž fantastická...

Zo samotného polnočného vítania príchodu roku 2000 sa, aspoň mne, fotka do rúk nedostala, čiže ho zdokumentované nateraz nemám. Prebehlo však slávnostne, za prítomnosti všetkých zúčastnených na, už spomenutom, vrchu. Nádherná melódia slovenskej hymny, s prekrásnym textom Janka Matušku sa s úderom dvanástej rozľahla tajovskou dolinou. Šťastný nový rok 2000!

• DEŇ TRETÍ 01.01. - Prosím úsmev
Identifikácia časového termínu realizácie tejto fotografie mi je, i zrejme ostane, záhadou. Nefotil som a nie som na nej prítomný. Jej optimistický výraz, však predurčuje zaradenie do kategórie záberov typu: 
Prežili sme Silvester,
kto nám to uverí? 
Skúsme teda na dôkaz, 
úsmev do kamery!

Na fotke, okrem cezpoľných návštev- níkov zo západného Slovenska, pózuje i večne hladná, pani domáca.
• DEŇ TRETÍ - Tajoween 2000
Neviem presne, koho to bol nápad, ale prvý novoročný večer sa v rámci kultúrnej časti spoločenského programu, uskutočnil prvý ročník maškarného plesu „TAJOWEEN 2000“, ktorého originalita je viditeľná i na zúčastnených maskách. Zišli sa postavy rozprávkové, biblické, románové, hororové, pričom maska hranatých rozmerov, nachádzajúca sa vpredu, akoby mi pripomínala niektorých členov vládnej koalície. Už len maslo na hlavu... 

• DEŇ ŠTVRTÝ 02.01. - Posledné zbohom...
Tak nás tu máme, teda aspoň tých, čo vydržali do konca.
Radosť zo silvestrovského akciovania najlepšie odrážajú naše úsmevy. Za tie štyri dni som nadobudol dojem, že som našiel ďalších priateľov a ostáva mi len dúfať, že tento pocit bol obojstranný. Každopádne im za nádherne i plnohodnotne prežité štyri dni krásne a úprimne ĎAKUJEM!

Týchto pár záberov nedemonštruje celé kultúrno-spoločenské dianie v priestoroch Tajovskej doliny, nebol to ani zámer. Pociťoval som len potrebu zverejniť aspoň týchto niekoľko fotiek z archívu a napísať k nim skromný komentár. Taktiež zámerne som neuverejnil žiadne konkrétne mená a informácie o jedenásťčlennej partii zúčastnených, nepýtal som si od nich totiž žiadne dovolenie k uverejneniu. Týmto sa im (ak sa na mňa za to hnevajú) dodatočne ospravedlnujem.   ftm 23.01.2000