Pustý hrad - Zvolen 2004 (22.05.2004)


Ak šlapete k hradu chodníkom z východnej strany, ako prvý vás privíta tento pozostatok hradného múru.


Príroda okolo Pustého hradu je údajne bohatá i na všelijakú háveď a na jednej z tabúľ, ktoré lemujú náučný chodník sa dozvedáme, že tu prebýva i salamandra škvrnitá. Na obrázku je ilustrácia tohto plazu ľudovo-umelecky stvárnená na tabuli a fotka samotnej príšery, ktorú som cvakol vyplašenú na hradbách. Podoba na nerozoznanie. 


Zrenovovaná história a chátrajúca prítomnosť. Hradby Pustého hradu versus sídlisko Západ. V pozadí Kováčová.


Je príjemné sadnúť si po dosiahnutí vrcholu do trávy (kto to pochopil dvojzmyselne, nech si hneď jednu strelí) a hľadieť si na balkón vlastného bytu. Ale neprezradím, ktoré okno, pretože sa bojím o ten milión zašitý vo vankúši.


Toto nie je fotomontáž, ale ostrý kontrast nostalgického pokoja histórie s výstrahami súčasnosti. I toto vás privíta na Pustom hrade.


Do archeologických vykopávok len tento rok mesto vyčlenilo okolo dvoch miliónov korún. Niekoľkočlenný kolektív trávi medzi rujinami 24 hodín denne. Na požiadanie o poskytnutie propagačných materiálov o histórii tohto miesta nám ale predostreli Sex Tabu :-)


Veľkonočný ostrov a lá Pustý hrad.


Pamätám si, že keď sme chodili na výlety v rámci školských branných cvičení, bolo na tomto mieste pár zvetralých múrov (vlastne jeden) a inak nekonečný les. A hľa, teraz sa tu našlo miesto i pre takýto milý zrub.


Reprodukcia dobovej maľby, ktorá je zobrazená na tabuli pri vstupnej bráne.


Ólalá, toto isto poznáte z pohľadníc. I keď aj hlavná brána už prešla mnohými rekonštrukciami, stále si zachovala pôvodný šarm a krásu.

Fotky 1 - pohľady z Pustého hradu (8 fotiek)

Fotky 2 - pohľady na Pustý hrad (10 fotiek)

© hemendex 25.05.2004