Požiar nového internátu TU Zvolen (10. 08. 2003)

10. august 2003 cca 10:15 hod. - Cestou bicyklom na futbalový tréning prechádzam pravidelne popri „novom“ vysokoškolskom internáte. Dnes však, ešte ďaleko pred ním, ma zmiatli kúdole dymu, ktoré som pripisoval aktivitám miestnych debilov, ktorí v zime, v lete pália pneumatiky, trávu i všetko ostatné, čo je spáliteľné. Pohľad, ktorý sa mi však naskytol, predčil všetky potenciálne negatívne očakávania. Nový internát Technickej univerzity vo Zvolene bol v plameňoch! Keďže hasiť neviem a miestni požiarnici boli už na mieste (chodili okolo internátu a bezradne lamentovali), aspoň som fotil:


10:15 - Oheň zatiaľ pohlcuje len strednú časť podkrovia. Kusy zhorených trámov padajú na trávnik pred internátom. Pár zásahov schytalo i biele auto zaparkované tesne pri internáte.


10:20 - Neveľmi pekný pohľad na strechu internátu. Nekontrolovateľný oheň sa rozširuje na celú vrchnú časť podkrovia.


10:20 - Napriek pomerne rýchlemu zásahu hasičov (hoci v čase záberu - cca 30 min. po vypuknutí požiaru - tu sú IBA dve autá!!!), chýba im potrebná technika. Jediná plošina nedokáže dosiahnuť strechu a umožniť tak lokalizovanie požiaru.


10:25 - Priznám sa - šiel som radšej hrať futbal. Z ihriska sa mi naskytol takýto pohľad.


11:50 - Po postupnom príjazde hasičských áut z Banskej Bystrice, Sliača, Detvy i ostatných priľahlých obcí sa po vyše dvoch hodinách podarilo požiar uhasiť. Za obeť padlo celé podkrovie, časť ôsmeho poschodia a niekoľko balkónov. Škody sú zatiaľ nevyčíslené.


15:10 - Zo spravodajstva v rádiu sa dozvedáme, že požiar pravdepodobne vznikol z dôvodu neodbornej manipulácie s propán-butánovou bombou na streche miestnym údržbárom. Škoda - cez tri milióny. Ktovie, aká je skutočnosť. Tento nelichotivý pohľad však bude „zdobiť“ budovu nového internátu TU Zvolen po zbytok tohto leta...

© hemendex 10.08.2003