O rádiách... - staršie aktuality

AKTUALITY Z ÉTERU (teda najmä v regióne Zvolen)

apríl-máj 2001
• Nuž za ten čas, čo mi nebolo umožnené vykonávať priebežné aktualizácie tejto stránky sa v slovenskom éteri udialo pár vecí, na ktoré si teraz márne snažím pospomínať. Za zmienku napríklad stojí fakt, že:
• N-Radio s novým webom! Vyzerá zaujímavo - bolo načase!
• Rádio Forte Trnava zmenilo od gruntu svoj imidž. Žeby to bola zmena pozitívna, nemôžem povedať, ale ak sa zvýšila počúvanosť, je to len k prospechu rádia. Zmenili sa znelky, relácie, www-stránka a dokonca aj hudobný formát, ktorý sa teraz orientuje na ekonomicky najsilnejšiu skupinu obyvateľstva - čiže populárnych 25-45 rokov.
• Po deviatich rokoch úspešného pôsobenia v tatranskom regióne krachla jedna zo slovenských pobočiek francúzskej Europe2 - Rádio Tatry. Oficiálne to bolo z finančných dôvodov, ale po výmene pár mailov z bývalými pracovníkmi tohto rádia, som sa dozvedel úplne iné skutočnosti, siahajúce až do bratislavských končín. Nemám to ešte overené, preto ich tu nezverejním. Každpádne, isté „veselé“ bratislavské rádio bude mať onedlho pokryté i Tatry!
• Už mi skutočne začína liezť na nervy to nekonečné vrčanie v pravom kanáli banskobystrického vysielača zamerikanizovaného Rádia Okey (Koliba). Najmä vo večernom „Piánku“, kedy znejú poväčšinou sladučké a tichučké kaleráby, ma tento neidentifikovateľný defekt podstatne ruší.

12. marec 2001
• Nie je všetko zlato, čo sa vyš..., pardón, blyští. Len to som chcel - Novopremenované rádio OKey, ktorému už mnohí poslucháči vytkli (i priamo vo vysielaní) nezmyselnosť premenovania (ktoré Viršík nezmyselne vysvetlil ako reklamný ťah) si ma „získalo“ najnovšie i svojimi jinglami, tak samoľúbo ospevovanými svojimi moderátormi. Možno niektoré naozaj pochádzajú z dielne samotného rádia, ale minimálne drvivá väčšina je pôvodom z amerického média s názvom „Radio Star - Rhythm of Boston - 93,7“, resp. zo štúdií nemenovanej americkej spoločnosti vyrábajúcej jingle (díki za info www.radia.sk). Ak neveríte, tak si vypočujte toto. Vlastne, prečo neušetriť, keď sa dá... :-))) 

20. február 2001
• Ajejé, niekto si to tu všimol a dokonca i pochválil. No, ďakujem pekne, naozaj si to vážim. Že kto sa o mne pozitívne zmienil? No predsa server nikoho menšieho ako info-rozhlasového giganta www.radia.sk, kde som bol v krátkosti spomenutý ako odporúčaná inštancia v rámci súkromných stránok venujúcich sa slovenskému rozhlasovému éteru. Skutočne ma to potešilo, ak to teda bolo myslene úprimne. Napriek súčasnej stagnácii tejto rubriky, sľubujem, že už cez nasledujúci víkend preverím nekonečné kvantá kaziet s džinglami mnohých, v niekoľkých prípadoch, i povraždených slovenských rádií, ktoré tu (ak vyriešim problém s kapacitou svojho wéwéwé priestoru) z-em-pe-3-kujem. A taktiež nezostanem pasívny ani v mapovaní slovenského éteru. Pretože občas sa tam vyskytnú velikánske veci... Napríklad:
• Rádio Koliba od 1. marca mení svoj diskutabilný názov na Rádio Okey. S novou štruktúrou, novými džinglami (ten čo beží na Markíze v reklame skutočne nie je zlý), s novým, nie veľmi vydareným logom a v budúcnosti snáď i kvalitnou web-stránkou www.okey.sk, započalo v týchto dňoch svoju novú reklamnú kampaň. Osobne to chápem ako jednu z mnohých umelohmotných internacionalizácii názvov slovenských rádií. Alebo sa zas, ako už neraz, tragicky mýlim?...

30. január 2001
• Nie celkom rozumiem kooperácií oboch stredoslovenských vysielačov Rádia Twist v našom regióne. Totiž banskobystrická 106,6 a Štiavnická (Sitno) 105,1-ka sú, napriek tomu, že šíria ten istý program, dosti odlišné vo svojej reprodukcii. Stošesťšestka ide v úplne dutom prevedení so zníženými výškami a prehlušenými basmi, pričom stopäťjednotka teoreticky nevybočuje z technického štandardu. A mám dojem, že nie sú ani časovo zosynchronizované. To som si však ešte neoveril.
• Tlačili sme plagáty, pri príležitosti spustenia nového vysielača Rádia Lumen v Žiline. Nepamätám si presne frekvenciu (čosi okolo 89 FM), ale najviac ma upútal zlatý klinec tohto slávnostného večera. Svätá omša. Ono je to milé, ale skutočne nezvyklé. Každopádne držím tomuto (takmer už celoplošnému médiu) s centrom v Banskej Bystrici veľa úspechov. Najmä preto, že nepadlo do vyoranej brázdy komerčných a neoriginálnych slovenských rádií typu „hits and talk“.
• S novou webovskou prezentáciou sa začiatkom roka prihlásilo Rádio Rebeca. Úžasnú ju malo i predtým, teraz však nezaostalo webovskej kvalite znova nič dlžné. Hoci pár rubrík je ešte nefunkčných, považujem ju za najkrajšiu slovenskú rádio-stránku. Možno nie tak interaktívnu, ako prezentácie rádio-gigantov, ale vizuálne ma upútala najväčšmi. Len tak ďalej.
• S kamarátmi máme takú naivnú túžbu - chceme si založiť rádio. Nie pirátske, ale také ozajstné, zvolenské... Máme ľudí, i s programom sme už ako-tak vysporiadaní, chýba nám len licencia (frekvencia je ešte voľná) a peniaze na vstupné náklady. Nevedeli by ste s tým niekto čosi robiť? :-)

07. január 2001
Je to síce zrejme už záležitosť staršieho dáta, ale všimol som si, že Rock FM nasadilo nové jingle. Takže po rokoch má znovu jednotný štýl, konkrétne mužskú acapelu (aspoň myslím, že sa to tak volá)
• Rebeca má od nového roka podľa vlastných prísľubov zmeniť trochu programovú štruktúru a rozšíriť spravodajstvo. Do dnešných dní som však nič také nezaregistroval. Možno to bude i tým, že Rebecu som ešte počúvať nestihol :-)

10. december 2000
• Sláva, Forte už asi dva týždne vysiela v stereu. Síce nenormálne slabý signál, ale ja ho chytím. Možno i preto, že bývam dvesto metrov od vysielača. 
• V regionálnych novinách ma zaujala reklama Rádia Rebeca, ktorá sa na nás od nového milénia chystá s novou programovou štruktúrou. Pretože je mi jej hudobný štýl veľmi blízky, verím, že zmeny budú skutočne len programové.
• Nový web Forte, ktorý je síce trošku diskutabilný, ale určite lepší ako predchodca. Zatiaľ málo informácií, ale isto sa to zlepší. Úpenlivo čakám na nové weby Expresu a Rádia Max a zmenu dizajnu Kiks-ákov.

17. október 2000
• Expres konečne aj vo Zvolene. Síce s nenormálne slabým vysielačom, ale predsa! A to na 101,1 ef-ém. Takže v súvislosti s touto kvalitnou stanicou čakám už len na kvalitnú internetovskú prezentáciu. Dúfam, že nie donekonečna.
• Rádio Lumen - vysielač Sitno STEREO. Donedávna mono signál som dnes chytil prvýkrát v stereofonickom vydaní, je však možné, že tento jav trvá už dlhšie. Lumen však až tak často nepočúvam... :-)))

10. október 2000
• K niekoľkým pochovaným slovenským rádiám sa minulý týždeň oficiálne pridala ďalšia stanica. Lokal FM, Komárno (102,8). Niekoľkomesačné vypnutie (na ktoré platí 30-dňová doba obnovenia vysielania, alebo strata licencie) bolo predzvesťou neutešenej situácie tejto (napodiv čisto slovenskej) rozhlasovej stanice. Bude mi za ňou nesmierne smutno, pretože som prežíval jeho začiatky a veľmi sa mi páčili. Odpočívaj v pokoji!
• Koliba chystá novú programovú štuktúru. A vraj už budúci mesiac, tak uvidíme...

04. september 2000
• začnem netradične televízne - tv nova ododnes nonstop. Zase nás česi v niečom predbehli. Takže po ČT1, a ČT2, majú už tretiu celoplošnú nonstop té-vé. U nás len Global, i to diskutabilný
• Expres sa v tlači rozdrapuje so všetkými i neexistujúcimi frekvenciami. Najmä tá, zatiaľ nespustená zvolenská ma doslovne serie. Písal som, zatiaľ sa mi neozvali...
• mám chuť zostreliť zvolenský Forte vysielač. Ide na minimálny výkon a zbytočne zacláňa. Myslím, že i on sa cíti ako odvrhnuté dieťa, ktoré si trnavský rozhlasový gigant už vyše troch mesiacov absolútne nevšíma!

08. august 2000
• Športrevue - športovo orientovaná relácia oslávila v minulý víkend svoje päťsté pokračovanie. Vysiela sa každú sobotu okolo poludnia na Rock FM rádiu. Napriek mnohým zmenám v treťom okruhu SRo, si Športrevue zachovala svoju pôvodnú štruktúru i moderátora. Stano Štepán však (ako sa v jubilejnom vydaní vyjadril) do budúcnosti s ďalšou päťstovkou nepočíta, skôr sa vraj bude snažiť vytvoriť niečo úplne nové. Veľa šťastia.
• Nič nové v starých problémoch - Rádio Forte sa totálne vykašľalo na zvolenský vysielač, ktorý ide stále mono, Koliba na stošestke naďalej „čviriká“ a Expres zatiaľ zo zvolenskej lokality „Stráže“ (101,1) naďalej mlčí. Kým sa veci nevyriešia, budem ich úspešne ignorovať. Najmä Forte stratilo minimálne jedného poslucháča!...
• Expres má síce relatívne veľa vysielačov, ich kvalita je však diskutabilná. Napríklad v kopcovitých častiach Banskej Bystrice (kde je predpoklad kvalitného signálu) je problém ho automaticky naladiť na autorádiu, nehovoriac o tom, že za každým rohom autorádio automaticky prelaďuje za účelom lepšieho signálu, čo pôsobí na poslucháča dosť rušivo. 

24. júl 2000
• Forte hapruje naďalej, buď kompetentných nezaujíma reklamný trh v okruhu 92,6-tky, alebo je tam iný, možno finančný, problém. Vyše dva týždne nič v tejto veci nepodniknúť som ešte nezaregistroval u žiadneho média. Ak samozrejme nerátam R. Koliba, ktorému stále nevadí nižšie spomenuté brunenie bystrickej stošestky.
• Rádio Expres sledujem už vyše dvoch mesiacov, vo vysielaní som však do tejto chvíle zaregistroval len jednu reklamu (teda aspoň reklamný spot označený jinglom - reklama), čo si myslím, že je pre rádio dosť nerentabilné. Že by jednou nevinnou reklamou zarobil celoplošný diaľničný gigant na dvojmesačné platy všetkých zamestnancov štúdia na Patrónke?...
Kiks odstavil svoju stránku na internete. Už vyše dvoch týždňov sa snažim otvoriť ich prezentáciu, nedarí sa. Ďalej ma dosť znechucujú nedokončené weby Expresu a Rádia Max. Obe rádia už fungujú viacmenej naplno, ich elektronická verzia však naďalej stagnuje, čo nesvedčí o veľkom záujme o vlastnú propagáciu cez i-netovú sieť.

17. júl 2000 
• Zvolenský vysielač Rádia Forte (92,6) odišiel. Teda nešiel ďaleko, len sa zosypal. Vysiela len mono a v zníženom výkone. A to už od 08. júla 2000. Chodím okolo neho každodenne, nevidím na ňom žiadne fyzické poškodenie, zrejme sa zrútilo niečo len softvérovo. Písal som i do Trnavy, nech s tým niečo robia, zatiaľ nerobia, ba mi ani neodpísali. Tak nech sa strčia! Preladil som.
• Rádio Koliba vrčí. Síce nie ako starý vypĺznutý bernardín, ale i tak. Nepatrí sa to. Banskobystrický vysielač 106,0 má v ľavom kanáli mierne brunenie, ktoré je možné zachytiť v tichých skladbách alebo v krátkych pauzách vo vysielaní. Taktiež sa s tým nič nerobí, zrejme to nikomu nevadí. Tiež som preladil.
• Rádio Expres prišlo konečne po polroku z džinglami. Krásnymi, spievanými. Kolega zo serveru www.radia.sk Juro Baraník mi odpísal, že ich hudobná časť je vytvorená v Amerike, naspievala ich česká skupina Tři sestry (ja som vôbec netušil, že tam majú i ženy) a hoci zatiaľ sú len v dámskom podaní, chystajú sa i v mužskom prevedení. Zaujímavosťou je, že v rámci reklamnej kampane vyvesilo rádio vo Zvolene bilboardy s frekvenciou 96.5, čo je bystrický vysielač, vo Zvolene ťažko chytiteľný. Všetci čakáme na zvolenskú 101,1-tku, ktorá by sa mala rozbehnúť čo nevidieť. Inak hudba - super (najmä evergreeny), moderátori - mínus, zatiaľ...

SPÄŤ